Eesti koolid asuvad võitlema toiduraiskamisega

13. nov. 2023 Baltic Restaurants Estonia - Kommenteeri artiklit
Foto: Juta Kübarsepp

Eesti suurim koolitoitlustaja Daily jälgib sel nädalal kolmandat aastat toimuva keskkonnakuu kampaania raames 80 koolisööklas tekkinud toidujäätmete kogust – äravisatud toidukogused kaalutakse iga päeva lõpus üle ja info kantakse avalikult koolisööklas olevasse tabelisse, nädala lõpus selgub võitja ehk kool, kus õpilase kohta raisatakse kõige vähem toitu.

Stockholmi Keskkonnainstituudi SEI Tallinna keskuse 2021. aasta uuringust selgub, et Eesti koolide ja lasteaedade sööklates visatakse igal aastal ära ligi 1900 tonni toitu, millest 80 protsenti tuleb õpilaste taldrikutelt. Toiduraiskamise vähendamiseks käivitas Daily nime all tegutsev Eesti suurim koolitoitlustaja Baltic Restaurants Estonia AS võistluse, mille käigus selgitatakse välja kõige vähem toitu raiskav koolisöökla. 

Ettevõtte müügi- ja turundusjuht Tiiu Endrikson sõnas, et võistlusmomendi kaudu soovitakse koole ära visatava toidu hulka vähendama innustada. „Kui äravisatud toidu kaalunumbrid on pidevalt silme ees, tekib automaatselt sportlik hasart jäätmete kogus iga päevaga aina väiksemaks saada,“ selgitas Endrikson. 

Keskkonnakuu raames toimuva algatuse eesmärk on tuua õpilaste teadvusesse, et tervislikul ja värskel toidul on suur väärtus.

Daily korraldab keskkonnakuud ja toidujäätmete kaalumist kolmandat korda. Üle-eelmisel aastal suudeti keskkonnakuu raames tehtud teavitustööga vähendada õpilaste taldrikutelt äravisatava toidu kogust 20 protsendi võrra, eelmisel aastal vähenesid kogused omakorda veel kümnendiku võrra. „Õpilased hakkasid endale alguses pigem väiksemaid portsjoneid tõstma, et toitu üle ei jääks, soovi korral tõsteti hiljem juurde,“ rääkis Endrikson.  

Keskkonnakuu raames on õpilastele koolides kättesaadaval harivad teabematerjalid. Lisaks annavad toitlustus- ja keskkonnaeksperdid ning MasterChef Eesti kokad tasuta veebiloenguid, millest on oodatud osa võtma nii koolipered, lapsevanemad kui ka teised toiduvaldkonnast huvitatud inimesed. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!