Haridustöötajate tööseisak toimub juba homme üle Eesti

9. nov. 2023 Eesti Haridustöötajate Liit - Kommenteeri artiklit

Reedel, 10. novembril, leiab aset üle-eestiline hoiatusstreik milles saavad osaleda kõik lasteaedade ning üld- ja kutsehariduskoolide haridustöötajad. Streiki korraldab ja juhib Eesti Haridustöötajate Liit.

Eesti Haridustöötajate Liit kasutab meile seadusega antud õigust hoiatusstreigi korraldamiseks. Hoiatusstreik on töötajatele ette nähtud vahend läbirääkimistele surve avaldamiseks ja homme võivad sellega liituda kõik õppeasutuste töötajad. Õigus streikida on üks inimese põhiõigustest, mida piirata tohib erakorraliste asjaolude tõttu, mis on kollektiivse töötüli seaduses toodud. Streigi seaduslikkusele on oma positiivse hinnangu andnud ka riiklik lepitaja (Riiklik lepitaja: kõigil haridustöötajatel on reedel täielik õigus streikida, HTM ületab võimupiire).

See streik on sõnum valitsusele: olukord haridusmaastikul on kriitiline ja vajab lahendusi. Et meie lastel oleks ka edaspidi tagatud maailmatasemel haridus. Et meie õppeasutuste juhtidel oleks ametikohad täidetud kvalifitseeritud ja särasilmsete kolleegidega. Et töötasud oleks väärikad ja konkurentsivõimelised ega tuleks ülekoormuse arvelt. Me vajame toimivaid lahendusi ja garantiisid. Haridus laob vundamendi iga riigi edukusele, investeerimine haridusse on investeering ühiskonna toimepidevusse ja turvalisusse. Sõnum valitusjuhilt, et ca 30 eurot (miinus maksud) palgatõusu järgmiseks aastaks ongi hariduse väärtustamine, ei ole aga tõsiseltvõetav suhtumine.

Täname südamest kõiki teisi ametiühinguid, kutseliite ja avaliku elu tegelasi, kes on haridustöötajatele toetust avaldanud. Eriliselt tahame välja tuua Eesti Lastevanemate Liidu ja Eesti Õpilasesinduste Liidu toetuse. Me oleme ühtsed ja seisame nii oma kolleegide kui toetajatega õlg õla kõrval!

Alushariduse õppeasutustes ehk lasteaedades toimub streik kl 8–9, koolides kl 9–10. Streik on tööseisak, seega otsustab asutuste lahtioleku ja muu töökorralduse asutuse juht. Mõistame ebamugavust, mida see võib tekitada, ja loodame, et valitsus leiab sobilikud lahendused ning pikemaaegset streiki ei ole vaja korraldada.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!