Novembris toimub seksuaalhariduse teemaline e-viktoriin kooliõpilastele

6. nov. 2023 - Kommenteeri artiklit
Õpilased arvuti taga ülesandeid lahendamas. Foto: Silver Gutmann

13.–19. novembrini toimub veebikeskkonnas viktoriinid.ee seksuaalhariduse teemaline inimeseõpetuse e-viktoriin „Suudlev Tartu“, mida korraldab Tartu Ülikooli teaduskool. Võistelda saab kolmes vanuserühmas: 5.–6., 7.–9. ja 10.–12. klass.

Ülesandeid leidub inimeseõpetuse kooliprogrammist, seksuaaltervisest, aga ka noorte igapäevastest suhetest ja situatsioonidest. Küsimused on koostanud Inimeseõpetuse Ühing, lisaks on konsulteeritud teiste valdkonna ekspertidega Eestist ning projekti rahvusvaheliste partneritega Maltalt, Tšehhist ja Taanist.

Inimeseõpetuse Ühingu juhatuse liikme Inga Otsa sõnul leidub ülesannetes näiteid nii koolikogemusest kui ka lastelt endilt kuuldust. „Küsimused on koostatud noortesõbralikul moel, kus olulisel kohal oli noorte släng ja tänapäeva sotsiaalmeedia mõjutused,“ lisas Otsa.

„Suuname noori olema kriitiliselt ärksameelsed ja uurima enda hoiakuid selles valdkonnas,“ selgitas Tartu Ülikooli teaduskooli direktor Ana Valdmann, kellel on varasem inimeseõpetuse õpetamise kogemus. Tema sõnul avardab õpilastele suunatud haridusprogramm „Esimene suudlus“ maailmapilti ja tõstab seksuaaltervise ja -turvalisuse alast teadlikkust.

Viktoriin on suuremahulise projekti osa, millele lisandub peagi virtuaalreaalsuse elamus „Armastuse emotsioonid“ (ingl „Emotions from Love“) ja rahvusvaheline seksuaaltervise teemaline konverents, mis toimub 17. mail 2024.

Teistmoodi küsimused

Veebiviktoriine on Tartu Ülikooli teaduskoolis korraldatud 2015. aastast. Inimeseõpetuse viktoriinis on mitmeid situatsiooniküsimusi, mõned neist uudses videoformaadis. Samuti on viktoriinil kolm vanuserühma, millest igaühel on lisandväärtus kooliprogrammile.

„Põhikooliklasside vanuserühmades on kooliprogrammist küsimusi rohkem, kuna noorematel õpilastel on üldjuhul vähem isiklikke kogemusi, mille põhjal konstruktiivseid otsuseid teha,“ selgitas Tartu Ülikooli teaduskooli õppetöö spetsialist Annika Põlgast. Gümnasistidele suunatud küsimused põhinevad tema sõnul pigem situatsioonidel, kus noor peab leidma lahendused oma väärtushinnangutest ja üldistest eetikareeglitest lähtudes.

Viktoriinil osalemiseks vajalik teave

  • Viktoriin on kõigile avatud 13.–19. novembrini aadressil viktoriinid.ee.
  • Võistluse alustamiseks tuleb veebikeskkonda luua kasutajakonto või siseneda varem loodud kasutajatunnuse ja parooliga. NB! Eelregistreerimist võistlusel ei ole.
  • Ülesandeid saab võistluse alustamise hetkest lahendada 45 minuti jooksul.
  • Viktoriini lõppedes (alates 20. novembrist) näevad õpilased viktoriini keskkonnas oma tulemusi koos kommentaaride ja selgitustega. Õpetajatele avaldatakse tulemusi koolide kaupa nende kirjaliku sooviavalduse põhjal (kelli.hanschmidt@ut.ee).

Enne võistluse alustamist tuleb veenduda, et viktoriinikeskkonda sisestatud andmed on õiged.

Viktoriin on osa „Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024“ põhiprogrammi kuuluva projekti „Suudlev Tartu“ noortele suunatud haridusprogrammist. Projekti toetab Euroopa Solidaarsuskorpuse agentuur Erasmus+ programmist.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!