Peetri Lasteaia-Põhikooli õpilane Maker Faire Rome’i messil

13. nov. 2023 Signe Reidla Peetri Lasteaed-Põhikool - Kommenteeri artiklit

20.–22. oktoobrini toimus Roomas suurejooneline messMaker Faire Rome 2023“, mida korraldas Rome Chamber of Commerce.  Üritus tõi kokku andekad loojad, nutikad leiutajad, insenerid ja tehnoloogiahuvilised. Osalejad näitasid enda tehtud projekte, tutvusid värskeimate tehnoloogiliste uuendustega, omandasid uusi oskusi ning jagasid ideid ja kogemusi. Uuendusmeelne Maker Faire Rome toetab loomingulist ja tehnoloogilist kogukonda ning sellelgi aastal rikastas innovatsiooni mitmes valdkonnas. Osalejad said sukelduda digitaalse tootmise ja asjade interneti maailma, teha avastusi robootika, tehisintellekti, ringmajanduse ning põllumajandustehnoloogia vallas. Põnevust jagus veel paljudes valdkondades: digitaalsest tootmisest e-spordini, suurandmetest kosmosetööstuseni ning viimaste saavutusteni metaversumi ja liitreaalsuse vallas. Ürituse jooksul said osalejad näidata ja uurida värskeimaid tehnoloogilisi uuendusi.

Olulised teemad hõlmasid ärivõrgustikke ja suhteid, tootmist ja elektroonikat, robootikat ja tehisintellekti, elu, sealhulgas ringmajandust, ökodisaini, toitu ja põllumajandusdisaini. Tervishoiu ja heaolu teemad puudutasid abivahendeid puuetega inimestele, biomeditsiinilisi seadmeid ja sporditarvikuid. Toimunud konverentsid, töötoad ning loengud võimaldasid osalejatel oma teadmisi ja huvisid laiendada. Üritusel mängisid olulist rolli haridus ja noored. Kooliprojektide esitlemiseks loodud ala võimaldas noortel oma loovust demonstreerida. Juba alates 2013. aastast korraldatud „Kutse koolidele“ annab noortele võimaluse silma paista ja oma projekte näidata. Sündmuse hariduslik aspekt „Learn@MFR“ pakkus interaktiivseid õpilastele suunatud tegevusi, mille moto oli „Õppimine tegemise kaudu“.

Peetri Lasteaed-Põhikooli õpilased osalesid messil juba teist aastat. Üritust ja sellel osalemise võimalust tutvustas projekti juhendajale Pärnu Koidula Gümnaasiumi õpetaja Tiiu Leibur, kes oli varasemalt oma õpilastega kahel aastal messil osalenud. Õpilased pidid esitama oma kooliprojekti ja kui see välja valiti, saidki kaks õpilast võimaluse sõita Rooma ning esitleda oma loomingut ja oskusi seal.

Eelmisel aastal tutvustasid oma tööd „European Countries, Their Flags and Capitals“ Markus Vink ja Robet Tagel. Projekti keskmes olid mängud, mille nad olid programmeerinud veebikeskkonnas Scratch ja AppInventor. Nende mängude eesmärk oli oli õppida tundma Euroopa riikide pealinnu ja nende riikide lippe. 

Sellel aastal esitasid Peetri kooli õpilased koolide väljakutsele projekti „Virtual Tours in European Capitals“, mis sisaldas 3D-objekte seitsme Euroopa linna vaatamisväärsustest ja virtuaaltuure nendes linnades. Virtuaaltuuri ja selles sisalduvad küsimused koostas 8. klassi õpilane Maarja Molok (juhendaja Signe Reidla), õpilane kasutas teabe jagamiseks rakendust CoSpaces ning 360-kraadiste piltide allalaadimiseks Street View Download 360. 3D-mudelid loodi SketchUpi tarkvara kasutades. Nende mudelite loomisel olid abiks kooli 7. klassi õpilased ja nende juhendaja Triin Simson. Maarja Molok tutvustas kogu projekti Roomas toimunud messil koos juhendaja ja oma isaga. Kõikide virtuaaltuuride kohta loodi QR-koodid, mis võimaldasid koostatud materjali hõlpsalt nutiseadmesse või VR-prillidesse laadida. Huvilised said võimaluse avastada virtuaalprillide abil seitsme riigi vaatamisväärsusi, lugeda ja kuulata lühikirjeldusi ning vastata küsimustele.

„Maker Faire Rome“ on andnud Eesti koolide õpilastele ja juhendajatele võimaluse näidata Eesti koolide loovust ja tehnoloogilist oskusteavet ning osaleda rahvusvahelisel innovatsiooni suursündmusel. Sellel osalemine on andnud võimaluse tutvuda uute tehnoloogiliste saavutustega, saada uusi teadmisi ja kogemusi ning olla aktiivne osaleja ja suhtleja. Eesti noorte panus sellesse sündmusse oli muljetavaldav.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!