President Karis: koolivõrgu eduka korrastamise üks eeldus on omavalitsuse ja kogukonna koostöö

16. nov. 2023 Vabariigi Presidendi Kantselei - Kommenteeri artiklit
Foto: Vabariigi Presidendi Kantselei / Raigo Pajula

„Kui tugev kogukond tahab, oskab ja suudab pidada kohalikku kooli, mida omavalitsus enam vajalikuks ei pea, siis kas ja kuidas me saame lapsi ja nende vanemaid aidata?“ küsis president Alar Karis Kadriorus kohtumisel haridus- ja teadusministri Kristina Kallasega.

Riigipea sõnul võiks Lääneranna valla sügisest ametlikult suletud Metsküla Algkool, mille õpilased on praegu seniste õpetajatega mitteametlikult koduõppel ja kus kogukond arutab erakooli asutamist, saada lõpuks heaks näiteks, kuidas kogukond ja omavalitsus haridusministeeriumi nõustamisel jõuavad kokkuleppele, mis seab esikohale laste huvid.

„Eesti koolivõrk vajab korrastamist. See tähendab mitmes kohas valusaid otsuseid. Aga iga kool on eriline, nii tuleb ka väikeste koolide sulgemisel igat juhtumit eraldi kaaluda ning vajadusel olla kohalikele elanikele ja ka kohalikule omavalitsusele nende laste haridustee korraldamisel abiks,“ ütles president Karis.

Kohtumisel lepiti kokku, et haridus- ja teadusministeeriumi töötajad proovivad tuua ühe laua taha Metsküla Algkooli jätkamist toetava kogukonna ja Lääneranna vallavalitsuse esindajad, et kõik oleksid ühes inforuumis ning leitaks õiguslikult pädev lahendus sealsete laste koolitee jätkamiseks ja kogukonna tahte korral erakooli loomiseks. „Koolivõrgu eduka korrastamise üks eeldus ongi ju omavalitsuse ja kogukonna koostöö,“ sõnas president Karis.

Minister Kristina Kallas tutvustas riigipeale ka õpetajate palgaküsimuse võimalikke lahendusi. Kohtumisel räägiti samuti eestikeelsele haridusele üleminekust, pedagoogide järelkasvust, kutsehariduse tulevikust, koolipsühholoogide nappusest ja omavalitsuste kui koolipidajate vastutusest.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!