Tallinna Keskraamatukogu soovitab sügiseks

21. nov. 2023 Tallinna Keskraamatukogu - Kommenteeri artiklit

Kui näeks inimese sisse

Regine Galanti „Kuidas ärevusega toime tulla“ (Vesta, 2021)

Vahel võib olla keeruline oma tunnetega toime tulla. See raamat aitab noortel võita ärevust ja hirme, mis võivad olla nii edasiviivaks kui ka takistavaks jõuks. 

Sageli ümberkaudsed ei märka, mis meiega toimub. Selles raamatus õpetatakse, kuidas oma tundeid leevendada ja ennast ise aidata. Raamatust leiab teste ja küsimustikke enese hindamiseks, et oma emotsioone paremini mõista. On kognitiiv-käitumuslikku tehnikat viha ja kurbusega hakkama saamiseks ning teadvelolekuharjutusi. Õpetatakse, kuidas muuta lihtsate tehnikatega oma mõtteid ja käitumist. 

Raamat on mõeldud just noortele, sest ega sellistest muredest taheta väga teistele rääkida.

Poppy O’Neill „Sa oled tähtis“ (Tammerraamat, 2023)

Lihtsas keeles kirjutatud tegevusraamat on mõeldud 7–11-aastastele lastele, kellel tundub olevat madal enesehinnang. Kindlasti võib seda raamatut vaadata koos vanematega ja tekkinud küsimusi arutada. 

Et lapsel oleks seda lõbusam läbida, on motiveerivaks kaaslaseks koll Popi. Koos temaga saab laps läbi teha mänge, tegevusi ja leiab toredaid ideid. Raamat algab enesehinnangu edendamisega, järgneb õnnetute mõtetega tegelemine, enda eest hoolitsemine ning lõpeb tulevikuplaanidega. 

Samas sarjas on ilmunud eesti keeles ka „Ära muretse, ole rõõmus“. 

Eleonora Fornasari „Kiusamisest vabaks“ (Dada FUN, 2021)

Tihti juhtub, et me ei näe inimese sisse ega tunne kiusajat ära. Eleonora Fornasari näitab kiusajaid muinasjututegelaste kaudu ja annab nõu, kuidas nendega toime tulla. 

Tuhkatriinu võõrasõed kadestavad Tuhkatriinut ja sellepärast solvavad teda. Hunt, kes käitub agressiivselt ja kiuslikult, kardab kolme põrssakest, kes hoiavad kokku. Ja inetu pardipoeg, keda vennad narrivad, leiab kõige kiuste end kauni luigena. 

Vahel võib väliselt kiusaja olla aga sisemiselt kaunis ja Koletisest saab kaunis prints. Raamat õpetabki kiusajat ära tundma ja soovitab, kuidas temast jagu saada.

Mari Teede „Ingmar ja meri“ (Tänapäev, 2023)

Päeval, mil Ingmari vanemad lahku lähevad, otsustatakse poisi eest kõik ära. Uues koolis ei ole kerge, isegi õpetaja ei oska teda õigesti hinnata. Ingmar otsib lohutust merest ja leiab endale sõbra, kes võiks olla tema vanaisa. Väga tähtis on, et peagi leiab ta veel sõpru ja elu muutub tasapisi endiseks ja rõõmsaks.

Lapsed üle maailma

Nicola Edwards „Maailma lapsed“ (Egmont, 2023)

Raamat viib meid põnevale avastusretkele ümber maailma läbi lapse silmade ning aitab tutvustada, millist elu elavad lapsed mujal riikides. Avastame kõike, alates söömiskommetest kuni selleni välja, et koolitee läbitakse hoopis köisraudteel ja ei magata mitte oma pehmes voodis, vaid näiteks ahju peal. Raamatust leiab eri maade tervitusi.

Anna Fiske „Kuidas minna kooli?“ (Rahva Raamat, 2023)

Kooli algus on kogu perele suur sündmus. Kohaneda tuleb paljude uute teemade ja eriti just inimestega. Kõik see mõjutab emotsionaalselt väga palju.

Raamatus tegeleb armastatud norra autor, illustraator ja koomiksikunstnik Anna Fiske suurte ja väikeste küsimustega, õpetab kuulama, käituma, teistega arvestama, otsima, aga ka kaasa rääkima. Raamatus on palju pilte ning lihtne trükitähtedes tekst aitab toetada ka muu emakeelega laste õppimist. 

Kristin Roskifte „Igaüks on oluline“ (Ühinenud Ajakirjad, 2023)

Kaunist pildiraamatut iseloomustab peitusemäng, kus lapsed on detektiivid ja ekspeditsiooni juhid. Igal järgneval leheküljel saab avastada aina rohkem ja rohkem tegelasi. Kõik lood ja leheküljed põimuvad omavahel.

Raamatus on vähe teksti, kuid lõputult võimalusi sisukateks aruteludeks. Lõpust leiab vastused, mis raamatu esimesi lehekülgi sirvides ei pruugi nii selged olla.

Mika Keränen „Armando“ (Keropää, 2022)

See on kaasahaarav lugu kohanemisest, sõprusest, sallivusest, sihikindlusest, aga ka spordist ja suhtlemisoskusest. See on lugu Argentinast Eestisse kolinud esimese klassi poisist. Kuidas teda vastu võetakse? Kas keegi hindab vahetunnis jalgpalli mängimist sama kõrgelt kui tema? Praeguseks on Armando lugusid ilmunud juba neli.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!