Voltri: oleme valmis tähtajatuks tööseisakuks

17. nov. 2023 Eesti Haridustöötajate Liit - Kommenteeri artiklit

Eesti Haridustöötajate Liit (EHL) tänab kõiki õpetajaid toetavaid ühiskonnategelasi ja erakondi ning riikliku lepitajat otsimaks valitsusega kompromissi palgatingimuste läbirääkimistel. Paraku pole meile täna esitatud lepituspakkumine vastuvõetav.

EHL-i esimehe Reemo Voltri pöördumine

Praegust valitsust moodustavad erakonnad küsisid ja said kevadel rahvalt mandaadi, et tõsta õpetajate palk kiiresti vähemalt teiste kõrgharitud töötajate palgaga samale tasemele. See lepiti kokku ka koalitsioonilepingus. Oleme pakkunud omalt poolt lahendusi, kuidas see lepe ja lubadus täidetud saaks.

Lähtudes põhimõttest, et targem annab järele, pakkusime palgaläbirääkimiste käigus valitsusega välja mitmeid kompromissvariante. Pakkusime isegi, et 2024. aasta palgakasv oleks tagasihoidlikum, kui sellega koos sõlmitaks kollektiivleping, millega oleks õpetajate palga normaliseerumine aastaks 2027 garanteeritud. Õpetajate palga stabiilne konkurentsivõimelisus võimaldaks suunata rohkem tähelepanu ka teistele hariduse probleemidele. Praegu meile esitatud pakkumine ei sisalda aga selliseid garantiisid.

Eesti õpetajad on ülimalt liigutatud ja südamest tänulikud kõigile, kes on meid toetanud. Et investeering õpetajatesse on nüüd ja kohe hädavajalik investeering Eesti majandusse ja julgeolekusse, mõistab kogu ühiskond, mõistavad arvamusliidrid ning paljud poliitikud.

Siiski on selge, et laia ühiskondlikku ja parteidevahelist konsensust pole osal poliitikutest praegu soovi ellu viia. See väljendub ka jäikuses õpetajatega läbirääkimiste pidamisel.

Riiklik lepitaja ning tema meeskond on muljetavaldavat kindlameelsust ja diplomaatilisust üles näidates teinud kõik võimaliku, et proovida olukorda lahendada. Mõistame täielikult, miks on koostatud just selline kompromissettepanek, ja loodame, et mõistetakse, miks Eesti õpetajad ei saa seda vastu võtta.

Töörahu ametlik katkemine on nüüd väga tõenäoline, kuigi oleme endiselt valmis sisuliste lahendustega kaasa rääkima. Kui riiklik lepitaja siiski peab lugema lepitusprotsessi ebaõnnestunuks, oleme valmis haridustöötajate õiguste eest seismiseks kuulutama välja tähtajatu tööseisaku. Streigi ajast, täpsemast vormist ja kestusest anname teada seaduses ette nähtud korras vähemalt kaks nädalat enne streigi algust.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!