Helios soovitab: Varjupaikajatest ja hiiehallidest

5. dets. 2023 - Kommenteeri artiklit

Et kõik ausalt ära rääkida, peame alustama sellest, kuidas me Heliose kirjastuses raamatuid valime. Lasteraamatute valikus jäävad meil sõelale vaid need, mille lugemine edeneb ruttu (st köidab nii pilt kui tekst), mis on põnevad (st rohkelt seiklusi) ja kasulikud (targemaks võiks alati saada). Ning nalja võiks ka pisut saada (sest isegi väike muie teeb ju olemise paremaks). Lühidalt öeldes: tahame, et lapsed saaksid lugemisest eduelamuse. Sest lugeda on mõnus. Siit mõned meie toimetuse soovitused.

Norra lastekirjaniku Bobbie Peersi kirjutatud William Wentoni kuueosalist seiklussarja ei jõua me ise piisavalt ära kiita. Seepärast toome siin ära hoopis ühe lapsevanema tagasiside: „Mu kohe 9-aastaseks saava poisi kõigi aegade lemmikraamatud on William Wentoni seiklused. Ta oli nii lummatud, et luges kuu ajaga kogu sarja läbi! Oli nõus isegi hambad varem ära pesema, et saaks juba lugema minna. See juba on midagi poisi kohta, kes elaks muidu õues. Kas teil on plaanis veel midagi sama paeluvat avaldada? See „Kõlin“ tundub ka põnev. Muidugi innustas teda meeletult ka „Maailmakuulsad röövid“.“

Kolmeosaline „Varjude“ sari – „Kõlin“, „Auroria“ ja„Krampus“ – mitte ainult ei tundu, vaid ongi põnev. Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm on raamatu autori Timo Parvela kohta kirjutanud: „Parvela on hinnatud oma lihtsa, kuid mitte lihtsustava kirjutamisviisi poolest. „Kõlingi“ tõstatab olulisi küsimusi, pakkudes ohtralt mõtlemisainet. Üldfilosoofiliste küsimuste kõrval kajavad ka tänapäeva olud teosest valusalt vastu. Põgenikekriis ja kliimaohud, keerulised majanduslikud olud ja tahtmine end asjade abil upitada, väljaheidetu tunne ja tunnustuse otsimine, nõrgemate abistamine ja iseenda kehtestamine on vaid mõned teemad, mis raamatus käsitlemist leiavad. Samas esitab Parvela loo tempoka põnevikuna, mis võluvalt vaheldab fantaasiat ja reaalsust, põimib erinevaid tegevuskohti ja vaatepunkte. Parvela teab, et nii saab kärsitumaidki lugejaid raamatu juures hoida.“ Sest kes ei tahaks lugeda varjupaikajatest ja hiiehallidest?

Hoopis teisest ooperist on ajaleheartiklite stiilis kujundatud raamat „Maailmakuulsad röövid“, kus nii mõnigi rööv tundub uskumatuna, kuid on siiski päriselt ajaloos juhtunud! Lugemine läheb lobedalt, kuna tekst on veergudes, lugeda saab väljatõsteid ning vaadata röövide kaarte ja ajajooni. Neid tõestisündinud juhtumeid võib hiljem ju ka guugeldada! Kas teadsite, et Mona Lisast sai kuulus maal alles pärast selle röövimist? 

Julgelt soovitame ka raamatut, mille pealkiri räägib iseenda eest: „Päev, mil vanaema tegi interneti katki“. Lõbusas võtmes lugu, kuidas vanaema ikkagi mingit vale nuppu oskab vajutada, aga ilma internetita veedetud päevast saab kogu perele üle pika aja üks toredamaid päevi üldse … Nii et miks mitte näiteks pühade ajal paariks päevaks internetist täielikult loobuda ja lugeda vaid raamatuid? Arutleda loetu üle ja veeta raamatute seltsis kvaliteetselt aega. Sest lugeda on ju mõnus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!