Jääaja Keskuse näitused ja mängud muudavad külastaja keskkonnateadlikumaks 

30. jaan. 2024 Kätrin Beljaev Jääaja Keskuse kommunikatsioonispetsialist - Kommenteeri artiklit
Jääaja Keskuse täringumäng. Foto: Kätrin Beljaev

Jääaja Keskus on elamuskeskus Tartumaal Saadjärve kaldal, kus teadus ja meelelahutus käivad käsikäes.

Keskuses on kolm eri teemaga korrust, kus külastajad näevad elusuuruses mammutit ja teisi jääaja loomi ning saavad ülevaate looduse arengust pärast jääaega. Väiksemad külastajad võivad osaleda põnevas otsimismängus „Lemming Lempsi rada“.

Avatud on ka kohvik lõunastamiseks ning pakutakse võimalust tellida grupitoitlustust nii koolilõunaks kui ka õpetajate pidulikeks väljasõitudeks. Keskuses on suurepärased ruumid koolitundideks, koosolekuteks või tähtpäevade tähistamiseks, samuti saab siin pidada laste sünnipäevi ja korraldada töötubasid.

Jääaja Keskus pakub keskkonnateemalisi õppeprogramme lasteaiarühmadest kuni gümnaasiumi lõpuklassideni. Programmid on loodud mitte ainult teadmiste omandamiseks, vaid pakuvad ka praktilisi kogemusi. Näiteks toimuvad Saadjärve uuringud – suvel järveveest ja talvel jääl. Kevadel saavad õpilased minna suurte kalamehekummikutega järvele, avastada järve elustikku ja määratleda hiljem koos giidiga loomi. Maikuust alates on võimalik teha järveuuringuid Jääaja Keskuse parvelt, kus giidiga mõõdetakse järve sügavust ja uuritakse selle elustikku. Õpilased määravad kevadises järvevees selgrootuid ning teevad muud põnevat nii õues kui ka siseruumides.

Näitusi saadab audiogiid, mida saab kuulata oma nutitelefonist neljas keeles (eesti, inglise, vene ja läti). Käed-külge-mängud ja -eksponaadid annavad võimaluse näitust kogeda ka vaegnägijatel.

Õppeprogrammid lasteaiale ja esimestele kooliklassidele keskenduvad mängule ning hõlmavad teemasid, nagu pinnavormid, prügi sorteerimine ja taaskasutamine, loomade kohastumused ilmastikuoludega, vee kolm olekut, loomade elupaigad, jääajal elanud loomad ning nende võrdlemine tänapäeva loomadega. Lisaks on loodud uus otsimismäng „Lemming Lempsi rada“, kus tuleb läbida ekspositsioonis teatud punktid ja leida õiged vastused esitatud küsimustele. Kevadel avatakse uus Saadjärve elustiku teemaline näitus.

Jääaja Keskus saab ka ise kooli kohale tulla ja pakkuda lastele lõbusaid keskkonnateemalisi mänge: näiteks programmi „Mammutipoeg Äksel tuleb külla“ ja eri vanuseastmetele sobivat põrandamängu.

Vanemate kooliklasside (alates 4. klassist) õppeprogrammid keskenduvad aktiivõppele, käsitledes teemasid, nagu jääaeg, Eestimaa looduse areng, liustike pärandus Eestimaa pinnal, jääajajärgne loodus ja inimene Eestis ning Vooremaa tundmaõppimine.

Peeter Lauritsa suuremõõtmeliste nn fotomaalide näitus koos autori jutustusega käsitleb teemat „Ühiskond kui võrgustik ja selle sobitumine looduskeskkonda“, mille üle sobib arutleda nii kunsti- kui ühiskonnaõpetuse tunnis.

Värskelt on avatud polaaralasid käsitlev näitus „Miks jääkaru pingviine ei söö“, mis räägib Eesti tuntud Arktika-uurija Timo Palo rännakute põhjal polaaralade erinevusest ning sealse elustiku erilisusest.

Suveni avatud näitus „Isad ja pojad“ käsitleb eri loomaliikide geneetikat ja pärilikkuse temaatikat, see sobib hästi bioloogiatunni illustreerimiseks, aga õpetajad saavad tunni ka iseseisvalt läbi viia.

2200 m2 ekspositsioonipinda pakub ideaalset keskkonda aktiivõppeprogrammide korraldamiseks, aidates õpetajatel kasutada õppevahendeid, mida iga päev koolis ei leidu.

Täpsemat infot leiate https://jaaaeg.ee/opetajale/ või saates päringu aadressil info@jaaaeg.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!