Keelekümblusvõrgustik jätkab uue hooga

8. jaan. 2024 Elina Bratšun-Küüsmaa HTM-i keelepoliitika osakonna peaspetsialist - Kommenteeri artiklit

Keelekümblusvõrgustiku mitmekesised tegevused toetavad eestikeelsele õppele üleminekut ja jätkuvad 2024. aastal uue hooga. Korraldatakse koolitusi, seminare ja tunnustussündmusi ning luuakse ja jagatakse õppematerjale, kord aastas antakse välja keelekümblusprogrammi kvaliteediauhinda. 

Seitsmes keelekümbluslasteaias on juba pikka aega tegutsenud eesti keele kui teise keele metoodikakeskused, mis pakuvad piirkonna õpetajatele kogukonna- ja ühtekuuluvustunnet. 2024. aasta kevadel laienevad piirkondlikud lõimitud aine- ja keeleõppe metoodikakeskused keelekümbluskoolidesse, et pakkuda tuge ka kooliõpetajatele. Keskuste peamine tegevus on korraldada piirkondlikke vajadusi arvestades õpi- ja koostöösündmusi, tutvustada metoodikaid ja õppematerjale ning laenutada neid ja korraldada õppekäike teistesse haridusasutustesse ja eestikeelset õpet edendavatesse asutustesse. 

Jätkub keelekümblusega silma paistnud haridusasutuste tunnustamine. 2023. aasta kvaliteediauhinna konkursi tulemusena valiti aasta keelekümblusasutuseks Tartu Annelinna Gümnaasium. Valdkondliku tunnustuse pälvisid ka Kohtla-Järve Kirju-Mirju ja Tallinna Vindi lasteaed. Aasta keelekümblusõpetajaks said Vindi lasteaia õpetajad Hedi Minlibajeva ja Niina Robbe. 

Võrgustiku aktiivsed liikmed on loonud tõhusamaks infovahetuseks Facebooki grupi „LAK-õpe. Keelekümblus“, kuhu on koondunud üle kahe tuhande inimese. Grupis jagatakse õppematerjale, algatatakse asjakohaseid arutelusid ja vahendatakse olulist teavet. Lõimitud aine- ja keeleõppe materjale on võimalik luua, jagada ja otsida ka E-koolikotis. 

Püsima jäävad vanad head keelekümblusprogrammi traditsioonid. Ka 2024. aasta aprillis tähistame LAK-õppe kuud, võrgustiku liikmed korraldavad siis praktilisi kohtumisi ja seminare, et toetada ja inspireerida muukeelseid õpilasi õpetavaid haridustöötajaid. LAK-õppe kuu sündmuste kulminatsiooniks on LAK-õppe päev, mis toimub sedapuhku 24. aprillil. 

2024. aastal on ministeeriumi ning Euroopa Liidu kaasrahastatud programmist „Eesti keele õpe ja keeleõppe arendamine“ kavandanud mitmeid uusi lõimitud aine- ja keeleõppe metoodikakoolitusi, kuhu on oodatud osalema ka keelekümblusvõrgustiku liikmed. Edaspidi saab programmi toel taotleda ka keeleõppe metoodilist nõustamist haridusasutustele, sealhulgas keelekümbluskoolidele ja -lasteaedadele, kes vajavad metoodilist tuge eestikeelsele õppele üleminekul. Programmi viib ellu Eesti Keele Instituut (EKI) ja tegevused kestavad kuni 2029. aasta augustini. 

Ministeerium kutsub keelekümbluskoole ja -lasteaedu kandideerima metoodikakeskuseks ning julgustab kõiki teisi haridusasutusi keskuste tegevuses osalema. 

Programmi „Eesti keele õpe ja keeleõppe arendamine“ kohta saab lähemat infot EKI veebilehelt https://portaal.eki.ee/keeleope.html.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!