Kooli õppekava kui koolikogukonna kokkulepe

16. jaan. 2024 Annika Räim Haridus- ja Teadusministeeriumi üldhariduse valdkonna juht - Kommenteeri artiklit
Annika Räim.

Enamikus Eesti üldhariduskoolides on sel õppeaastal erilises fookuses töö kooli õppekavaga, kuivõrd nüüd juba pea aasta tagasi hakkasid kehtima ajakohastatud riiklikud õppekavad, millega iga kool peab oma õppekavad vastavusse viima alanud aasta sügiseks. 

Õppekavade ajakohastamise eesmärk oli tuua üldosade rõhuasetused ka aineõppesse, et toetada senisest paremini nüüdisaegse õpikäsituse põhimõtete jõudmist igasse koolitundi. Seega tehti hulgaliselt muudatusi ainevaldkonnakavadesse, ainekavadesse, valikõppeainete ja -kursuste kavadesse. Üldosas on muudatusi senisega võrreldes pigem vähe.

Koolidele on loodud senisest paindlikumad võimalused, et arvestada oma õppekava koostamisel ja õppe korraldamisel kooli ja kogukonna soove, võimalusi ja eripärasid ning sellest tulenevalt valida õpitulemuste saavutamiseks sobiv õppesisu. Õppesisu ei ole enam riiklike õppekavade osa, vaid need peab iga kool välja tooma oma kooli õppekavas.

Kui ajakohastatud õppekava määrused kehtima hakkasid, kutsusime Haridus- ja Teadusministeeriumi juurde kokku ainevaldkondlikud töörühmad, kelle töö eesmärk oli luua soovituslikud õppeprotsesside kirjeldused. Neis materjalides on toodud ettepanekud, kuidas riiklikus õppekavas kirjeldatud kooliastmete õpitulemused klassiti jaotada ning milline võiks olla soovituslik õppesisu. Valminud õppeprotsesside kirjeldused on praegu kättesaadavad ministeeriumi kodulehe kaudu: https://hm.ee/oppekavad.

Veebruari alguses teeme kõigile koolidele kättesaadavaks uue veebikeskkonna, kust leiab soovituslikke juhiseid nii kooli õppekava uuendamiseks kui ka ajakohastatud õppekava rakendamiseks. Õppeprotsesside kirjeldused on abiks õpetajatele õppetöö kavandamisel, sh jagatakse soovitusi, kuidas õppeprotsessi mõtestada ja õppija jaoks tähenduslikuks muuta; milline õppemetoodika valida; kuidas õppeprotsessi diferentseerida ja õppekeskkonda kujundada. Samuti on toodud õppematerjalide viited. Põhikooli lihtsustatud riikliku õppekava kohta käivad soovitused valmivad aprillis. 

Hoiate käes Õpetajate Lehe erilehte, kus ainevaldkondade töörühmad selgitavad oma valdkonnas tehtud tööd ning kirjeldavad olulisi muudatusi. Loodan, et leiate sellest lehest kasulikku infot ja julgustust, et vajalikud muudatused koostöiselt ning oma kooli eripära ja kogukonna soove arvestades luua ja teostada. Nüüd on selleks kõik võimalused ka seaduse tasandil olemas.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!