Lastemuuseumis saab õppida kõike kogedes

30. jaan. 2024 Lastemuuseum Miiamilla - Kommenteeri artiklit
Miiamilla teemaruumid pakuvad mitmekihilist avastamis- ja mängurõõmu. Foto: Meeli Küttim / Tallinna Linnamuuseum 

Äsja uue sisu saanud lastemuuseum Miiamilla, mis asub Tallinnas Kadriorus, keskendub oma värske püsinäitusega „Laste maailmaruumid“ lapsele ja teda ümbritsevale maailmale, innustades perekondi ühiselt tunnete maailma avastama.

Muuseumi juhataja Jane Meresmaa-Roosi sõnul pakuvad muuseumi teemaruumid kogu perele mitmekihilist avastamis- ja mängurõõmu. „Lastemuuseum aitab mõista lapseks olemise eri tasandeid. Püsinäitust luues kaasasime palju laste ideid, nii on tunda, et lapse käsi on igal pool mängus. Isegi viidad on kujundatud laste joonistuste järgi. Muuseum suunab ka täiskasvanut koos lapsega mängima ja kogemusi saama. Tülisokid aitavad mängulisel moel pahandusi lahendada, tunnetemäng suunab üksteist paremini mõistma ja tööõnne masinal saab proovida laste lemmikameteid. Leidlikke lahendusi on muuseumis nii väikestele kui suurtele,“ tutvustab Meresmaa-Roos.

Koolitaja ja endine lasteaiaõpetaja Kätlin Valge selgitab, et lapsed elavad täiskasvanute loodud ohtrate käskude ja reeglitega maailmas, kus neil on väga vähe otsustamisõigust. Küll aga on üks koht, kus laps saab ise juhtida, otsustada ja võita – mäng! Täiskasvanud tahaksid tihti mängu kaudu lapsi õpetada: kuidas õigesti torni ehitada, jõulukaarti meisterdada või mudelautosid ritta panna.

Kui mõtled, et sa ei oska lapsega mängida või sul on ebamugav, kuna ta paneb puslet liiga aeglaselt kokku, siis tea, et need tunded on normaalsed – igal täiskasvanul ei tule mängimine loomulikult, neid oskusi tuleb teadlikult arendada. Õnneks on selleks olemas lihtsad tehnikad: lapse kuulamine, tema huvide toetamine, lapsel mängu juhtida laskmine, improviseerimine ja fantaseerimine, mängimise järjekindel harjutamine. Mida rohkem aega koos mängides veedate, seda paremaks muutuvad oskused ja suhe lapsega. Katsetades mängu eri vorme, avanevad põnevad rolli-, lavastus-, liikumis- või ehitusmängud. Tuleb vaid lubada lapsel end juhtida ja siseneda tema fantaasiamaailma.

Lastemuuseum Miiamilla, mis on mõeldud 3–8-aastaste lastega peredele ning eel- ja algkooligruppidele, asub Kadriorus Koidula 21c ja on avatud T–R kl 12–18 ja L–P kl 10–17. 

Lisainfo www.linnamuuseum.ee/lastemuuseum-miiamilla.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!