Mida õppida karjapoiss Antsult? 

30. jaan. 2024 Eliis Vaino Eesti Vabaõhumuuseumi haridusosakonna juht - Kommenteeri artiklit
Eelmise aasta sügisel taastatud ja külastajatele avatud Kolga talu aida-lauda rait. Fotod: Eesti Vabaõhumuuseum

Möödunud aasta oktoobris avas Eesti Vabaõhumuuseum Kolga talu taastatud aida-lauda raida. Kui algupäraselt on aida-lauda raida näol tegemist Hiiumaale omase kõrvalhoonega, kus ühe katuse alla on ritta seatud aidad ja laudad, siis muuseumi aida-lauda rait on saanud endale uue sisu ja pakub suurepärase võimaluse rääkida nooremate lastega loodussäästlikest harjumustest ning uurida, kas tänapäeva inimestel on midagi õppida 19. sajandi lõpul elanud karjapoiss Antsult.

Kolga talu rait jaguneb kaheks: laudaosas on end sisse seadnud muuseumi koduloomad ja -linnud ning aidaruumides avatud uuel püsinäitusel „Iga väike samm loeb“ ootavad külastajaid karjapoiss Ants ja tänapäeva linnatüdruk Liina. Lasteaedadele ja I kooliastmele mõeldud haridusprogrammis „Talulapse maailm: külla Kolga tallu!“ külastatakse koos muuseumiõpetajaga nii lauta kui näitust ning otsitakse koos vastuseid mitmetele olulistele küsimustele.

Näitusel „Iga väike samm loeb“ saavad lapsed omal käel uurida, proovida ja mängida ning neid juhatavad sel teekonnal Ants ja Liina. Antsult saame teada, millised koduloomad ja -linnud tema perel olid ning mida kõike neilt saadi, kui loom või lind pidi oma elu jätma. Lapsed saavad näitusel uurida lehmalt saadud luu-uiske ning hane kõrist tehtud kõristit. Kui need näited tunduvad meile praeguseks põnevad, aga kauged, siis annab see suurepärase võimaluse lastega arutada, kuidas saaksime hoolitseda selle eest, et kui keegi on meie jaoks oma elu jätnud, ei läheks see ohverdus meie hooletuse pärast tühja. Ants ja Liina vahetavad mõtteid ka asjade parandamise ja ümbertegemise teemal. Selle teema juures on inspiratsiooniks ning mängimiseks üksikuks jäänud kinnastest ja sokkidest tehtud mänguloomad. Saame teada, et Antsu ja Liina toidulaud on üsna erinev. Kui Liinal on tänu kaubanduskeskuse ohtralt pakendatud ja kirjule toiduvalikule võimalus aasta ringi süüa väga erinevaid toite, siis Antsu toidu aastaringi ketast keerutades näeme, et tema toidulaud on aastaaegade lõikes üpris erinev. Prügi sorteerimisega Ants oma pead ei vaeva, sest temal prügi ei tekigi. Küll aga saavad tänapäeva lapsed koos Liinaga harjutada prügisorteerimist ning seejärel uurida, miks me seda üldse teeme. Muuseumitunnis on lastel võimalik koos Liina ja Antsuga arutleda, kuidas loomade roll on ajapikku muutunud – ilmselt ei olnud praeguste laste vanaisad oma lapsepõlves lugemiskoerast või hobuteraapiast veel midagi kuulnud. Näitusel „Iga väike samm loeb“ on kajastatud palju olulisi teemasid, mistõttu saame külastusel kohandada fookust vastavalt sellele, millised teemad on klassis või rühmas parasjagu aktuaalsed. Senised tunnid on näidanud, et lapsed on neil teemadel väga nutikad ning soovivad oma mõtteid ja lahendusi jagada.

Kolga talu külastus ei ole võimalik lauda ja sealsete loomadega tutvumata. Lapsi ootavad meie muuseumi lambad, küülikud, haned ja kanad. Saame teada, et koduküülik sööb kuni 40 korda päevas ning magab enamiku ajast silmad lahti. Lastele pakuvad alati huvi meie koduhaned, kelle juures saame teada, et hani sööb rohtu ja seemneid, aga leiba ja saia kindlasti mitte.

Ootame haridusprogrammi „Talulapse maailm: külla Kolga tallu!“ lasteaiaealisi lapsi ja I kooliastme õpilasi. Õpilase kohta on külastuse tasu 6 eurot ning muuseumitundidesse registreerimiseks saab helistada Eesti Vabaõhumuuseumi hariduskeskuse telefoninumbril 5341 9788 või kirjutada oma soovist meiliaadressil kuiekool@evm.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!