Minister Kristina Kallas: üleminekul eestikeelsele haridusele ajapikendusi ei tule

19. jaan. 2024 HTM - Kommenteeri artiklit

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas kohtus täna, 19. jaanuaril Narva linnapea Jaan Tootsiga, et rääkida omavalitsuse ettevalmistustest eestikeelsele haridusele üleminekuks.

Kristina Kallas rõhutas kohtumisel, et üleminek eestikeelsele haridusele kõikjal Eestis on kindel ja ajapikendusi ei tule. „Narva liigub koos ülejäänud Eestiga eestikeelse hariduse poole samas ajakavas ja samadel tingimustel. See selge sõnum tuleb viia kohalikul omavalitsusel kui koolipidajal oma haridusasutuste juhtideni,“ ütles minister.
Kallase sõnul on reformi läbiviimiseks vaja suurendada kõigil õppetasemetel eestikeelse õppe mahtu ning tagada vajaliku eesti keele oskusega haridustöötajate olemasolu. „Täna on aktiivselt Narvas keeleõppes osalemas 175 haridustöötajat. Lisaks pakume Narva kolledži toel koolitusi, et toetada eestikeelsele haridusele ülemineku ettevalmistumisel õpetajaid.“
Samuti on olulisel kohal juhtimiskvaliteet, mis peab soodustama õpetajatel keeleõppes ning täiendkoolitustel osalemist. „Kooli ja lasteaia töökeskkond peab olema toetav ning siin lasub juhtidel suur vastutus, et olla eeskujuks hea keeleoskusega ja toetada oma õpetajaid selles protsessis,“ ütles Kallas.
Kohtumisel tõstatas minister Kristina Kallas ka koolivõrgu korrastamise teema. Tema sõnul on uue tõukefondide perioodi vahenditega võimalik toetada Narva linna koolivõrgu jätkuvat korrastamist. „Sündide arv on oluliselt langenud ning koolivõrk peab kohanema muutunud oludega. See võimaldab pooltühjade koolihoonete ülalpidamise asemel panustada õpetajatesse ja õppetöösse. Ministeeriumi ettepanek käsitleb Narva linnas kolme kooli ühendamist ja uue koolihoone ehitamist ning Narva Täiskasvanute Kooli pidamise üleandmist riigile,“ ütles minister. Ettepanekuga nõustumiseks peab Narva linnavalitsus materjalid volikogule esitama märtsikuuks.

Üleminek eestikeelsele haridusele algab lasteaedades ning 1. ja 4. klassis selle aasta 1. septembrist ja kestab koalitsioonileppest lähtuvalt kuni 2030. aastani.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!