Õppimise kohad arhitektuurimuuseumis

30. jaan. 2024 Epp Alatalu Eesti Arhitektuurimuuseumi kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit
Soolalao makett „Uuri ruumi“ näitusel. Foto: Liisi Anvelt

Eesti Arhitektuurimuuseum sai 1. jaanuaril 33-aastaseks ja jätkab ka tänavu iseseisva mälu- ja haridusasutusena. Ootame uudishimulikke ja huvilisi näitustele muuseumihoone neljal korrusel. Lisaks muuseumihariduse programmidele soovitame näituseid uudistada kas muuseumiõpetaja või giidiga.

Arhitektuurimuuseumi konkurentsitult populaarseim haridusprogramm on „Rotermanni saladused“. 1829. aastal Chr. Rotermanni kaubamaja rajamisega alguse saanud kvartal on suurepärane keskkond linnaruumi mõtestamiseks, siin õpib linnaruumile teadlikult tähelepanu pöörama.

„Ehitatud keskkond väärib samavõrd tähelepanu kui looduskeskkonna teemad koolikavas, vaid nii saab aru, miks me elu on just selline,“ ütleb muuseumiõpetaja Iris Jurma-Kangur. Ringkäik ja ülesanded panevad osalejad mõtlema, mis on linnas hästi või mis võiks olla paremini.

Iga muuseumitunnis osaleja saab töölehed, mis tutvustavad Rotermanni kvartalit seitsme olulise linnaruumi teema (planeering, ajalugu, vorm ja funktsioon, materjalid ja värvid, disain, inimesed linnas ning maamärgid) kaudu. Teemad jaotatakse tunnis osalejate vahel ja lõpetuseks esitletakse uurimistöö tulemusi teistele. Rotermanni programm on mõeldud eelkõige III kooliastmele ja gümnaasiumile, kuid ülesandeid saab kohandada ka väiksematele, keskendudes ainult ühele valitud teemale. Programm kestab kuni kaks tundi.

Meie muuseumiprogrammid toetavad riikliku õppekava järgi matemaatika-, füüsika-, keemia-, tehnoloogiaõpetuse-, geoinformaatika-, geograafia-, ajaloo-, kultuuriloo-, majandusajaloo-, inimeseõpetuse- ja kas või klassijuhatajatunnis õpetatavat. Haridusprogramm tähendab aktiivset ekskursiooni koos küsimuste ja vastustega, praktilisi ülesandeid joonistamise-joonestamise, töölehe täitmise ja ka meisterdamisega. Harjutame oma tööde esitlemist ja tagasisidestamist.

Äge õppimise koht on ka kevadel viieaastaseks saav „Uuri ruumi!“ püsinäitus, mis õpetab kogema ruumi ja tabama arhitektuuri olemust. Soolalao võlvkeldrisse loodud keskkonda saab uurida silmade, kõrvade, naha ja kogu kehaga. Leiame vastused küsimustele, milline on kõige sobivam tool, kuidas nägemine ja ruumi tajumine omavahel seotud on, kuidas ruum sind puudutab, mis tunne on olla ümmarguses ruumis, kuidas ruumid lõhnavad, kas ruumi saab maitsta, milline on hoonete vereringe jne.

Iga muuseumisse tulija jõuab esmalt aga püsinäitusele „Elav ruum“, kus on väljas muuseumi uhkus – valik maketikogust. Sel näitusel saavad külastajad ka ülevaate majast kui tervikust, makett on justkui nukumaja, mille abil saab aimu nii mahust kui vormist. Muuseumis saab uurida ka näiteks Mustamäe I mikrorajooni või Pärnu Kuldse Kodu maketti, aga samuti Tallinna kesklinna suurt maketti.

Muuseumiprogrammide seast valiku tegemiseks vaadake palun muuseumi veebilehe hariduse alalehte www.arhitektuurimuuseum.ee/haridus ning kirjutage aja kokkuleppimiseks ja lisaküsimuste korral muuseumiõpetajatele haridus@arhitektuurimuuseum.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!