Peedist pesumasin ja liikumisrõõm teedel

30. jaan. 2024 Kerle Kadak Eesti Maanteemuuseumi haridustöö kuraator - Kommenteeri artiklit
Eesti Maanteemuuseumi liikluslinn. Foto: Reigo Teervalt

Sel kevadel avab Eesti Maanteemuuseum koostöös Tartu Linnamuuseumi ja Eesti Põllumajandusmuuseumiga „Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024“ põhiprogrammi raames näituse „Peedist pesumasin. Leidlikkus teel“, mis tutvustab isetegemise võimalusi, mis aitasid nõukogude inimesel saada punktist A punkti B. Näitus räägib viisidest, kuidas inimesed liikusid ning mil moel nii garaažides-kuurides kui riiklikes asutustes leiutati ja ehitati eluks hädavajalikke masinaid. Näitusega kaasnev haridusprogramm „Leidlikkus liikuvuses“ räägib isetegemisest, leiutamisest ja leidlikkusest liikuma saamisel, sõiduvahendite putitamisest ning taaskasutuse vajalikkusest.

Mais toimub maanteemuuseumis taas kevadine liiklusnädal, et talve jooksul meelest läinud jalgratturi või kergliikurijuhi oskused uuesti meelde tuletada.

Lisaks pakub muuseum mitmekülgseid ja õpetlikke liiklus-, ajaloo- ja keskkonnateemalisi haridusprogramme, kus käsitletakse jalakäijale, jalgratturile, kergliikurijuhile ja tulevasele mootorsõidukijuhile olulisi teemasid; liikluse, teemasinate ja teede ajalugu ning transpordi ja autode keskkonnasõbralikkust. Muuseumitundides mõõdetakse auto peatumisteekonda, õpitakse õigesti kiivrit ja sõiduki turvavööd kasutama, tehakse turvavöö kinnitamise katset kaldteel, tutvutakse liiklusreeglite ja -märkidega ning arutletakse kõrvaliste tegevuste ohtlikkuse üle liikluses. Võimalik on tellida giidituuri ja meisterdamise töötubasid. 

Põnevaid elamusi jagub õpilastele ka muuseumi vanadel headel püsinäitustel, liikluskasvatuskeskuses ja liikluslinnas. Kevadiste ilmadega võib pika muuseumipäeva kosutuseks kaasa pakkida oma piknikukorvi ning mõnes muuseumi varjulisemas nurgas murul einestada. Ja kellel muuseumis uudistamisest väheks jääb, saab asutada end mõnusale loodusrännakule Tilleoru matkarajal, kohe maanteemuuseumi külje all.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!