Tartu Ülikooli muuseumi haridusprogrammid – iidsest kunstist astronoomiani

30. jaan. 2024 Tartu Ülikooli muuseum - Kommenteeri artiklit
Lastetuur Tartu Ülikooli muuseumis. Foto: Luisa Greta Vilo

Rändrahnud ja Egiptuse muumiad; täpsust taga ajavad teadusinstrumendid ja kummituslikud hääled – neid ja palju muud näiliselt vastuolulist, kuid maailma mitmepalgelisust selgitavat ootab õpilasi ja õpetajaid Tartu Ülikooli muuseumis.

Osalejaid ootavad ka muuseumi hariduskuraatorid, et lisaks näituseelamustele erilistes ning Eesti vaimuelu ja kultuurielu arengus märgilistes hoonetes – Tartu toomkirik, Tartu tähetorn, Tartu Ülikooli peahoone – viia koos läbi muuseumitunde. Hariduskuraatorid aitavad õpilastel mõista muuseumi väljapanekuid ja nende tähendust, näha eri valdkondade seoseid ning avardada silmaringi väga erinevatel teemadel.

Muuseumitunnid toomkirikus

Toomkirikus tahab Hull Teadlane laste ja noortega alates algklassidest kuni gümnaasiumini avastada loodusainete põnevat maailma, aga ka selgitada, kuidas inimese aju töötab ja meid tööle paneb. Sel õppeaastal on Hullu Teadlase jaoks iseäranis armas teema ainete ringlus ja ringmajandus, mistõttu on ta sügisest alates viinud läbi muuseumitunde uuel teemal „Vinged ringed“.

Tähetorni muuseumitunnid

Tähetornis aitavad kuraatorid uurida maailmaruumi saladusi ja mõistavad kosmilisi saladusi selgitada isegi kõige noorematele – lasteaialastele. Sellest astronoomia hariduskeskusest leiavad programme ja muuseumitunde muidugi ka põhikooli- ja gümnaasiumiõpilased.

Hullu Teadlase linnalaager Tartu Ülikooli muuseumis. Foto: Angelina Pjatkovskaja 

Tartu Ülikooli kunstimuuseumi muuseumitunnid

Ja viimaks – ülikooli peahoones peituv Tartu Ülikooli kunstimuuseum. See on tuntud juba paljudele õpetajatele kui ainus antiikkultuurile ja -kunstile keskendunud muuseum Eestis. Just siin, Pompei stiilis maalingutega saalides, on võimalik näha antiikskulptuuride 3D-kipsmudeleid, mis on valmistatud 19. sajandil tollaste võtete ja tehnikate abil.

Ajatule klassikalisele kunstile lisaks on siiasamasse, kunagise ülikooli seifi eriti kindlate ja turvaliste seinte vahele peidetud ka ehtsad Egiptuse muumiapoisid. Nende nägemise nimel tasub Tartusse ja ülikooli peahoonesse tulla, sest lisaks aastatuhandete vanuse kultuuri tunnetamisele suunavad muuseumitunnid arutlema iidse kunsti ja kultuuri tähenduse üle tänapäeval. Seda nii ajaloolises ja kultuurilises võtmes kui ka tänapäevastest ühiskondlikest ja eetilistest aspektidest lähtudes.

Ajal, mil igasuguste andmete, sh inimeste piltide ja nende mõtete levitamise juures on aina aktuaalsemad isikukaitse ja andmete omanike õigused, on vägagi aktuaalne ka inimsäilmete eksponeerimise küsimus muuseumides. Praegu on Tartu Ülikooli muuseumis langetatud otsus hariduslikel eesmärkidel eksponeerida umbes kaks tuhat aastat vanade laste säilmeid kui ainulaadseid kultuuriobjekte, kuid see ei pruugi alatiseks nii jääda.

Muuseum kohvris

Ülikoolimuuseumide rahvusvahelise ühistööna on valminud kohvermuuseum – 17. sajandi aja- ja kultuurilugu tutvustav õppematerjal, mida sobib kasutada nii põhikooli kui ka gümnaasiumi ajaloo-, filosoofia-, religiooniõpetuse ja kirjandustundides. Kohver sisaldab esemeid, mille sarnased võisid kuuluda inimpõlvi tagasi ühe üliõpilase rännukirstu ning mille kaudu on võimalik selgitada elu neli sajandit tagasi Rootsi riigi eri osades.

Tartu Ülikooli muuseum oma kolme erilise maja ja mitmekesiste haridusprogrammidega on tõestanud juba paljudele õpetajatele, et tegemist on igas vanuses õpilastele sobiva õppimiskohaga. Täname kõiki õpetajaid, kes on oma õpilasi meie juurde toonud ja suunanud!

Loodame 2024. aastal oma vanade heade tuttavatega taas kohtuda ning ootame kõiki, kes veel ei ole Tartu Ülikooli muuseumi kui õppimispaika enda jaoks avastanud. Ja kui vahemaad või ajanappus Tartusse tulekul takistuseks on, siis võtame muuseumi kohvris kaasa ja tuleme teile külla!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!