Teise maailmasõja jälgedes Vaivarast Viimsisse

30. jaan. 2024 Patrick Rang Eesti Sõjamuuseumi strateegianõunik - Kommenteeri artiklit
Kõik ajalooteekonna punktid on varustatud uute infotahvlitega. Pildil olev tahvel asub Vaivara Sinimägede Muuseumi hoovil. Foto: Sirle Sommer-Kalda

Kuidas teha muuseumikülastus laste ja noorte jaoks köitvaks? Kuidas pakkuda täiskasvanuharidust? Kuidas edendada muuseumide koostööd? Vastuseks neile küsimustele märkisid Eesti Sõjamuuseum ja Vaivara Sinimägede Muuseum maha kahte muuseumi ühendava ajalooteekonna mööda II maailmasõja mälupaiku.

Tänu toele projektist „Promotion of military heritage in Ida-Virumaa and Viimsi“, mida rahastas Eesti Euroopa Liidu välispiiri programm, valmis ajalooõpperada, mille üks otspunkt on Eesti Sõjamuuseum Viimsis ja teine Vaivara Sinimägede Muuseum. Õpperajal paiknevad Valaste patarei, Käva koonduslaager, Lebavere metsavendade punker ja lahingupaik ning Miiduranna punker. Sõjaajaloolise tähtsusega objekte on Põhja-Eestis veelgi, kuid marsruut on koostatud, pidades silmas, et teele jääks ka muid vaatamisväärsusi ja looduskauneid kohti. Valaste patarei tuletab kohe meelde Valaste juga, kuid tähelepanelik tasub olla teistegi punktide ümbruses.

Teejuht on kättesaadav https://teejuht.esap.ee/milher/ee/ ning nii Eesti Sõjamuuseumi kui Vaivara Sinimägede Muuseumi kodulehe kaudu. Saateks iseseisvale avastamisele pani Eesti Sõjamuuseumi teadur dr Peeter Kaasik kirja lühiülevaate II maailmasõja sündmustest Põhja-Eestis. Brošüüri „Suure sõja jälgedes Vaivarast Viimsisse“ leiab paberil mõlemast muuseumist ning täistekstina veebist muuseumide kodulehtedelt.

Ajalooteekonna väljatöötamise käigus toimus kvaliteedikontrolliks kaks testbussireisi – üks täiskasvanutele ja teine gümnaasiumiõpilastele. Juhuslikult sattusid need mõnusalt keerulisse aega, mil lund oli kurguni ja ilm külm, aga vaated bussiaknast see-eest maalilised. Osalejatele meeldis, eriti kiideti giide. Olime tabanud kaks kärbest ühe hoobiga: muuseumide koostöö paranes ja muuseumiharidus jõudis täiskasvanuteni. Et tagasiside oli hea, ongi juba sel suvehooajal plaanis hakata pakkuma giidituure Vaivarast Viimsisse.

Aga kuhu jäid lapsed ja noored? 2023. aasta alguses viisime projekti „Eesti Sõjamuuseumi külastajakogemuse ja -kaasatuse uuendamine“ raames läbi küsitluse, selgitamaks välja, mida arvavad noored IT-lahenduste kasutamisest muuseumis. Üllatuslikult selgus, et IT-lahenduste üleküllus ei tee muuseumi noorte arvates tingimata paremaks. Hoopis ägedamaks peetakse võimalust ise käed külge panna ning kogeda midagi uut n-ö päriselus. Uuringu fookusgrupi sõnul võib see olla isegi lihtsalt võimalus ennast liigutada.

Sestap avame mõlemas muuseumis uuel hooajal harjutusväljakud, kus lapsed ja noored saavad panna proovile oma kehalise võimekuse vastavuse kaitseväe normatiividele. Mõistagi ei puudu hariv osa, kus infostendidel selgitatakse neid nõudeid ajaloolises ja praktilises kontekstis. Tulevikus on mõte sarnased harjutusväljakud rajada ka Vaivara-Viimsi teekonnale, sest neil on oluline roll kaitsetahte edendamisel. On ju käesolevast õppeaastast riigikaitseõpe kohustuslik õppeaine kõigis Eesti koolides.

Vaivara Sinimägede Muuseum on lähiaastatel plaanis arendada II maailmasõja sündmusi Eestis tutvustavaks külastuskeskuseks. Loodetavasti aitab kahe muuseumi pisut tavapäratu koostöö sellele kaasa. Ja pidagem siis meeles noorte soovi ning ärgem surugem neid ekraani taha, vaid meelitagem parem õue.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!