Algas „Elu ja armastuse“ teemaline õppeprogramm koolidele

1. märts 2024 - Kommenteeri artiklit
Kaader filmist.

Tallinna Kirjanduskeskuse, Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi, Eesti Filmi Instituudi, Taska Filmi ja Apollo Film Productionsi eestvedamisel algas tasuta õppeprogramm ning esseekonkurss „Elu ja armastus“, mis on loodud 9.–12. klassi õpilastele ja õpetajatele.

Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi juhatuse esimees Kaja Sarapuu lausus, et Tammsaare romaan „Elu ja armastus“ võib tiheda õppekava tõttu jääda koolis kahjuks lugemata, kuid film koos õppematerjalidega loob soodsa võimaluse teema käsitlemiseks.

„Romaanist ja mängufilmist inspireeritud „Elu ja armastuse“ teemaline programm on mõeldud õpetajate töö hõlbustamiseks – õppematerjalide abil saab Tammsaare romaani tutvustada kooliõpilaste jaoks huvitavas formaadis, kasutades filmi, et motiveerida noori kaasa mõtlema ja esseekonkursil oma arvamust avaldama,“ lisas Mikk Rand, Eesti Filmi Instituudi filmipädevuse projektijuht.

Raamatukaupluste statistika näitab, et romaani „Elu ja armastus“ ainetel valminud uus Eesti mängufilm on juba motiveerinud eestlasi taas senisest enam Tammsaare tuntumat armastusromaani lugema – mitmes kaupluses on teos välja müüdud ja oodatakse lisatrükki.

9.–12. klassidele mõeldud õppeprogrammi sissejuhatavas videos annab Tallinna Kirjanduskeskuse hariduskuraator Mari Vapper ülevaate romaani „Elu ja armastus“ olulisusest ja eripäradest võrreldes Tammsaare muu loominguga.

Kirjanduse tunni õppematerjalide autor Helle-Mari Märtson pakub programmi materjalides eri võimalusi teema käsitlemiseks kirjandustundide raames. Õppematerjalide abil on võimalik kasutada töölehti, teha grupitööd, viia läbi arutelusid, väitlust ning kirjutada kirjandit ja analüüse. Kirjandustundide õppematerjalid on siin.

Ajaloo õppematerjalide autoriks on Johannes Lõhmus, kelle loodud töölehed aitavad õpilasel mõista Eesti poliitikas toimunud sündmusi 1930. aastate esimeses pooles, kus võimu haarasid vapsid. Õppematerjalid aitavad hinnata Pätsi ja Laidoneri korraldatud sõjaväelise riigipöörde rolli Eesti ajaloos ja analüüsida vaikiva ajastu tekkepõhjuseid. Lisaks töölehele saab õppetööks kasutada vapse ja vaikiva ajastu algust tutvustavat videote kogu koos ülesannetega Arkaader.ee keskkonnas, mis on HarID kaudu õpetajatele ja õpilastele tasuta kasutamiseks. Ajalootundide õppematerjalid on siin.

Esseekonkursil „Elu ja armastus“ oodatakse osalema kõiki 9.–12. klassi õpilasi koos eesti keele ja kirjanduse õpetajatega. Teemapüstitus, mis on vormistatud sarnaselt riigieksamile, annab võimaluse mõtestatud käeharjutuseks. Essee esitamise tähtaeg on 15. aprill 2024. Parimate esseede autoreid ootavad auhinnad kogu klassile ning välja antakse ka mitmed individuaalsed eripreemiad. Esseekonkursi töid hindab President Kaljulaidi Fond, auhinnad panevad välja President Kaljulaidi Fond, Apollo kino ja Apollo raamatupoed.

Esseekonkursi lisainfo: esseekonkurss „Elu ja armastus“.

Tänavu möödub 90 aastat A. H. Tammsaare romaani „Elu ja armastus“ ilmumisest. Selle tähtpäeva puhul linastub kinodes üle Eesti romaanist inspireeritud uus mängufilm „Elu ja armastus“. Ka mitmed muuseumid on 2024. aasta programmi koostamisel pööranud tähelepanu romaanile „Elu ja armastus”.

Režissöör Helen Takkini sõnul pole „Elu ja armastus“ tüüpiline armastusfilm, vaid film sellest, mida armastus inimestega teha võib. “Tammsaare inspireeris mind ja me astusime tema looga dialoogi. Nii selles raamatus kui ka meie filmis on sama filosoofiline küsimus: mis on armastus? Filmi nelja peategelase usk armastuse olemusse on erinev. Sellest tekkiv konflikt ehitab üles põneva loo. Lõpuks jääb vaatajal otsustada, mis on õige vastus.”

“Ka Tammsaare enda elus oli mitmeid selliseid suhteid, mis ei lõppenud õnneliku päikeseloojangusse kõndimisega. Ta võttis kirjanikuna maksimumi ka armastuse keerulisest poolest. Kui tuleb tõeline suur armastus kahe inimese vahele, siis võib see lõppeda ka kokkuvarisemise või hävimisega,” on öelnud Tallinna Kirjanduskeskuse ja Tammsaare muuseumi direktor Maarja Vaino.

President Kersti Kaljulaidi sõnul on Tammsaares üksjagu seda raskust, mida kunagi võtsime paratamatusena, aga mis tegelikult allub lahendamisele. „Oleme sellest ühiskonnana hakanud rohkem rääkima,“ märkis president Kersti Kaljulaid. „President Kaljulaidi Fondi üheks fookuseks on lähisuhtevägivalla sõlmede lahti harutamine. Eestis on lähisuhtevägivalda nii palju, et see mõjutab iga Eesti inimest. Rohkem või vähem vägivaldseid jooni leiame kirjandusest just seepärast, et see jätab inimestele igavese templi. Aga me saame selle vastu midagi teha, nii ohvrite kui kõrvalseisjatena. Igaüks. Elu ja armastus ei pea olema valus.“

Lisainfo õppeprogrammi kohta: Sigrid Saag, tel 5590 5777, sigrid@filmi.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!