Näitleja Mihkel Tikerpalu kogub haridusfolkloori

3. apr. 2024 MTÜ Tikerkultuur - Kommenteeri artiklit

Artist ja näitleja, teleseriaali „Õnne 13“ juustutalu noorperemehena enim tuntust kogunud Mihkel Tikerpalu võtab ette jakobhurdaliku missiooni ning kogub õpetajate igapäevatöös ette tulevaid koomilisi, rõõmustavaid, kurvastavaid ja surmtõsiseid juhtumisi ning punub haridusfolkloori õpetajatööd väärtustavaks muusikaliseks komöödialavastuseks.

Laulev näitleja Mihkel Tikerpalu tõi 2020. ja 2021. aastal koos dramaturg Mihkel Seederi ja muusik Madis Kreevaniga lavalaudadele kaks muusikalist püstijalalavastust: isadusest, selle rõõmudest ja pikast plaanist kõneleva tüki „Isal on plaan: laulude ja graafikutena“ ning naisterahvaste hingeelu avava (või pigem sulgeva) püstijalamuusikali „Jah, ilma naisteta!“. Mõlema lavastuse motiivideks olid igapäevaelu juhtumised, mõistmised ja mõistmatused, st argipoeesia. Nimetatud lavatükkidele sarnases vaimus toovad samad tegijad käesoleva aasta sügisel Eestimaa lavadele järjekordse muusikalise komöödia, mis sel korral saab kõnelema meie kalleimast varast, pedagoogidest.

Kui varasemad lavakavad olid tulvil meeste endi tarkusest ja igapäevatähelepanekutest, siis sügisel valmiva lavastuse tarvis kogutakse Mihkel Tikerpalu eestvedamisel lugusid otse allikast, pöördudes pedagoogide endi ja nende üüratu lugude varasalve poole.

„Õpetaja igapäevaelu – see on täis väga huvitavaid kohtumisi, iga päev on justkui sarnane, aga siiski väga erinev, sest lapsed ja noored on üllatusi täis. Usun, et õpetajate lugude varakambrid on põnev uurimisväli antropoloogidele, aga kindlasti on seal avastamisväärt materjali ka teatrile. Meie uus lavastus saab inspiratsiooni otse allikast ning paneb õpetajate lood – loomulikult tinglikult ja anonüümselt – laulu sisse, kust need enam välja ei saa,“ avab Mihkel sügisel esietenduva lavaloo motiive.

Näitleja Tikerpalu ja dramaturg Seeder ootavad õpetajatelt lugusid e-aadressil info@mihkeltikerpalu.ee. Lood on oodatud jooksvalt lavastuse valmimise jooksul, aga esimene kokkuvõte ja eskiistekst pannakse kokku maikuu jooksul.

MTÜ TikerKultuur on vabatrupp, mille eesmärk on ilmestada Eesti teatrimaastikku omanäoliste väikesemahuliste teatrilavastustega ning esitada heal ja professionaalsel tasemel lavakunsti nii Tallinnas kui väiksemates kohtades üle Eesti. MTÜ eestvedajaks on näitleja ja teatriprodutsent Mihkel Tikerpalu, kes aastatel 2015–2017 tegutses ka visuaalteatriühenduse Misanzen produtsendi ja projektijuhina ning juhib täna Lääne-Harju Muusika- ja Kunstide Kooli.

Käesoleval kevadhooajal toimuvad MTÜ TikerKultuuri lavastuse „Isal on plaan: laulude ja graafikutena“ etendused 10. mail Kaiu Hariduskeskuses Raplamaal ning 17. mail Tallinnas, Kaja kultuurikeskuses.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!