Õpetajate Leht 9. aprillil

8. apr. 2024 - Kommenteeri artiklit

Vene õpetajad tõstavad oma eesti keele taset mitmel moel

Veebruaris hakkasid esimesed Tallinna haridustöötajate grupid B1- ja B2-tasemel eesti keelt omandama, aprillis järgnevad neile idavirulased. Aasta lõpuks on „Keelesammu“ programmi kaudu eesti keele kursustega üle Eesti alustanud ligi tuhat haridustöötajat. Märtsist läks lahti ka keelelähetuste projekt. Õpetajate Leht uuris, kuidas keeleõpe edeneb.

Kuidas tunneb end muutuste tuultes venekeelne õpetaja?

Üleminek eestikeelsele õppele on toonud tähelepanu keskmesse vene õppekeelega koolid, millest avalikkusel kipub olema stereotüüpne ettekujutus. Vene koolidega seostatakse madalamaid PISA testi tulemusi, vananenud pedagoogikat, konservatiivset väärtussüsteemi. Liudmila Zaichenko uuris oma Tallinna Ülikoolis kaitstud doktoritöös, kuidas vene koolide õpetajail tegelikult läheb, millised on nende mured ja mis teeb rõõmu.

Kuidas õpetada neid, kes õppida ei taha?

Tutvustame Tallinna Kunstigümnaasiumi Suvemäe osakonda, kus õpetatakse motivatsiooni kaotanud õpilasi, kasutades demokraatliku kooli põhimõtteid. Demokraatlikus koolis lastakse õpilastel oma õppimise üle ise otsustada ja kaasatakse neid ka kooli juhtimisse. Esimese viie aasta tulemused on väga head.

101 tehnoloogiaga rikastatud keeleõppemängu

Paljud lapsed veedavad suure osa päevast koolieelses lasteasutuses, kus õpetajad mõjutavad laste keelelist arengut nendega rääkides, keelt õpetades ning keeleõppe keskkonda kujundades. Peamine õppimise viis on mäng. Lisaks keele omandamisele võimaldab mänguline keeleõpe õppida lastel looma suhteid kaaslastega, tegema koostööd, kontrollima oma käitumist ja lahendama probleeme. Tallinna ja Tartu ülikooli õppejõud ongi koos õpetajatega koostanud tehnoloogiaga rikastatud keeleõppemänge.

Teater on ka teraapia

Teatriõpetusel on noore inimese hariduses oluline koht. Ühelt poolt tuleb kasuks teatrit näha, teisalt seda ise teha. Pikaaegse nukunäitleja kogemusega Harry Gustavson on aastaid juhendanud Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuses erivajadusega noorte näiteringi ja pakub projekti kaudu Tallinnas erivajadusega inimestele võimalust kutsuda külla nukuetendusi.

Esimene armastus on revolutsioon

Rakvere Teatri uus noortelavastus Rita Kalnejaisi „Esimene armastus on revolutsioon“ tegeleb inimeseks kasvamise keeruliste probleemidega. Pärast esietendust rääkisid Rakvere linnanoorte näitetrupi liikmed vestlusringis, milliseid mõtteid lavastus noortes tekitas.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!