Eesti Linnade ja Valdade Liit ei jätka haridusleppe läbirääkimistel

14. mai 2024 Eesti Linnade ja Valdade Liit - Kommenteeri artiklit

Eesti Linnade ja Valdade Liidu (ELVL-i) juhatus arutas täna Haridus- ja Teadusministeeriumi algatatud haridusleppe läbirääkimiste senist protsessi ja otsustas, et liit ei jätka läbirääkimisi.

Liit on haridusleppe ühe probleemkohana näiteks välja toonud, et ministeeriumi saadetud töödokumendid on AK märkega. Liidu hinnangul ei saa avatult ja ausalt sellisel teel kokkuleppeid sõlmida. Haridus- ja Teadusministeerium ei ole liidu küsimustele andnud selgeid vastuseid ka eraldi saadetud pöördumiste teel.
„Meid teevad jätkuvalt murelikuks mitmed aspektid. Esmalt näiteks õiguslik staatus – milliseid õiguslikke järelmeid toob lepe omavalitsustele? Milliste volituste olemasolu liidul üldse on, juhul kui kasvõi 1–2 või hoopis 10 omavalitsust meile neid volitusi ei anna? Teiseks oleme jätkuvalt seisukohal, et niivõrd olulisi muudatusi ei saa teha ülepeakaela ning selgeid eesmärke seadmata ja partneritega sisulisi arutelusid pidamata. Seni oleme käinud kohtumistel, kus põhirõhk on läinud ministeeriumi päevakavas planeeritud ettekannete kuulamisele,“ kommenteeris Eesti Linnade ja Valdade Liidu juhatuse liige Maris Toomel. Toomel lisab, et omavalitsuste katusorganisatsioonina tuleb meil lähtuda hariduse kvaliteedist, pidades silmas regionaalset vaadet ning kohalike omavalitsuste ja koolijuhtide autonoomiat, õigust ja vastutust hariduse korraldamisel. Minister on korduvalt rõhutanud, et regionaal- ja hariduskorralduse tervikvaatega tegeletakse tulevikus, praegu lahendatakse hariduse kvaliteedi ja õpetajate järelkasvu probleemi. Liit sellise käsitlusega nõustuda ei saa. 

Liidu juhatus on seisukohal, et rahastamise võimalikke muudatusi ei ole analüüsitud regionaalse arengu vaates ning need ei ole kooskõlas regionaalpoliitika ja kohalike omavalitsuste finantseerimise muudatuste laiema plaaniga. „Kui regionaalministri suund on jagada suurema tulubaasiga omavalitsuste tulu vähema tulubaasiga omavalitsustele, siis haridusministri suund on jagada maapiirkondade õpilaste ja õpetajate arvelt raha suurematele omavalitsustele. Samuti on väga keeruline haridusleppe läbirääkimisi jätkata väga ebakindlas ja keerulises riigieelarve seisus, kus nii riigi kui kohalike omavalitsuste eelarvete peal on tajuda valitsuse kärpekirvest. Ootame, et uues riigieelarve strateegias tagatakse riigi poolt õpetaja palgakasvuks finantsgarantii ning seda saab tagada ka praegusele seadusandlusele tuginedes, ilma uusi leppeid sõlmimata. Samuti ei ole meil olnud võimalust oma liikmeid muudatuste aruteludesse sisuliselt kaasata,“ ütles liidu asedirektor Jan Trei.

Eesti Linnade ja Valdade Liidu juhatus ei kiida heaks, et haridusleppes plaanitud rahastumuudatustega jagatakse samas mahus printsiibitult raha ringi, tekitades palju segadust. Erakoolide pidamisega seotud kulu katmisel omavalitsuste vastutus tulevikus suureneb, halvendades haridusvaldkonna valikuid nii era- kui ka omavalitsuste pidamisel olevate koolide arvelt.

Eesti Linnade ja Valdade Liit palus Haridus- ja Teadusministeeriumil sisuliselt vastata 13. maiks küsimustele, mis on liidul tekkinud seoses haridusleppega ja millele ei ole õnnestunud ministeeriumis toimunud nn suurtel kohtumistel vastuseid saada. Liit on andnud ministeeriumile teada, et sisulisi vastuseid ja sisendit saamata on nendel kohtumisel keeruline osaleda ning see võib viia olukorrani, kus linnade ja valdade liit ei pea võimalikuks jätkata haridusleppe protsessis osalemist. 

Haridusleppes kavandatud muudatused ei aita katta üha suurenevaid kulusid või veelgi enam – vähendavad senist rahastust. Nagu liit on korduvalt välja toonud, ei ole omavalitsuste katusorganisatsioonil volitusi omavalitsuste nimel vastavaid kokkuleppeid sõlmida ja iga koolipidaja ehk omavalitsus teeb oma otsused haridusleppe asjus ise.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!