Hispaania maastikud Fortunyist Picassoni Tallinnas Kadrioru lossis 

21. mai 2024 Eesti Kunstimuuseum - Kommenteeri artiklit
Ignacio Zuloaga „Peibutus“, 1902. Erakogu, Barcelona.

Keset Tallinna Kadrioru parki asuvas Kadrioru lossis näeb sel kevadel ja suvel külluslikke Hispaania maastikke aasta tippnäitusel „España Blanca y Negra. Hispaania maastikud Fortunyist Picassoni“. Lossi lähedal Kumus näeb suvel aga Ladina-Ameerika kunsti.

Hispaania maastikele mõeldes tulevad meelde puhkus Vahemere ääres, särav päike sinises taevas ja lopsakas loodus. See pilt vastab tegelikkusele vaid osaliselt, sest olemas on ka sellest väga erinev Hispaania – karge ja kõle Kastiilia, mis kannab võitluste, religioosse fanatismi ja talupoegade vaesuse hõngu. Milline neist kuvanditest avab Hispaania tõelise olemuse? See küsimus tõusis 19. sajandi lõpus hispaania kultuuris keskseks teemaks ning nn valge Hispaania ja musta Hispaania pooldajate dialoogist sündisid väljapaistev kirjandus, muusika ja kunst. Neid kahte poolust maalikunstis vaatlebki näitus, mis toob vaatajateni suurepärased kunstiteosed mitmest Hispaania muuseumist ja erakogust. Näha saab selliste meistrite nagu Marià Fortuny, Eugenio Lucas Velázquez, Joaquín Sorolla, Ignacio Zuloaga, Ramon Casas, Santiago Rusiñol ja Pablo Picasso töid, kui nimetada vaid mõned. Näitus on Kadrioru kunstimuuseumis avatud 25. augustini 2024.

Kadriorgu tulles tasub sammud seada ka paarisaja meetri kaugusel paiknevasse Kumusse, mille suure saali vallutab 21. juunist Ladina-Ameerika kunst näitusel „Ajalugu ja müstika“. Näha saab Hispaania koloniaalvõimu aegset kiriku- ja portreekunsti, aga ka Uruguay, Peruu, Tšiili, Mehhiko ja Kuuba 20. sajandi nimekate kunstnike töid. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!