„Mis see ravum on?“*

16. mai 2024 Pille Säälik Ravimiameti spetsialist - Kommenteeri artiklit
Kaader videost.

Kui võtta Oskar Lutsu „Kevadet“ kui pilku koolikeskkonnale, võib öelda, et suur osa inimestevahelisi suhteid puudutavast on jäänud samaks. Kuid loodusteaduste valdkond on 125 aasta jooksul suure kapakuga edasi liikunud ning tõenäoliselt ei peaks Arno tänapäeval pärast õnnetut jääauku kukkumist haiguse tõttu nädalaid oma elu eest võitlema – meil on tänapäeval väga palju ja väga tõhusaid ravimeid.

Aga mis see ravim ikkagi on ja kust peaks inimene selle kohta teavet saama? Üldhariduse osas ju ravimitest kuigi palju ei räägita. Puudutatakse vaktsiine ja antibiootikume, kuid peamiseks teadmiste allikaks ravimite hoidmise ning manustamise kohta on jätkuvalt apteek ja arst. Mõni teadlikum ravimikasutaja oskab ka pakendi infolehte lugeda. Veel ärksam teab sellisest avalikust registrist nagu ravimiregister, kust leiab ka ravimi elektroonse infolehe. Samas teavet sellest, kuidas ravim üldse valmis saab ja apteeki jõuab, pole üldjuhul sugugi kerge leida. Pilti hägustavad jõudsalt ka ühismeediakanalid ja huvigrupid, kes ravimite või valtsiinide (ka vaktsiin on ravim!) kohta eri põhjustel ning eesmärkidel valeinfot levitavad.

Ravim jõuab apteeki müügile alles pärast müügiloa saamist. Müügilube annab ravimeid tootvatele ettevõtetele Ravimiamet. Lisaks müügilubade hindamisele ja andmisele, ravimi ohutusandmete kogumise ja käitlemisega seotud järelevalve tegemisele on Ravimiameti ülesanne ka üldisemalt rahvatervise parandamine, panustades ravimialase teadlikkuse tõstmisesse.

Sel eesmärgil valmisid meil mõne aja eest selgitavad videod, mis tutvustavad ravimite maailma: mida leiab ravimi pakendi infolehest, mis on kliiniline uuring, kuidas ravimite kvaliteeti kontrollitakse jne. Tegu on mõne minuti pikkuste videotega, mis on mõeldud kõigile, kes soovivad ravimialaseid teadmisi täiendada. Kui olime need oma Youtube’i kanalil avaldanud, mõtlesime, et võib-olla sooviks neid videoid õppetöös kasutada ka mõni õpetaja. Tundus, et lihtsam oleks seda teha, kui videotega käiks kaasas töölehed. Mõeldud-tehtud – nüüd on kuus videot koos küsimus-vastus-töölehega olemas nii Ravimiameti kodulehel kui ka TÜ teaduskooli kodulehel õppevideote all.

Rõõmsat kasutamist!

Lisaks anname teada, et kui soovite Ravimiametit oma kooli ravimite teemal rääkima kutsuda, siis kutsuge – tuleme!

Õppevideod ja töölehed: Ravimiameti õppevideod | Tartu Ülikool (ut.ee)

Õppematerjalid | Ravimiamet


*“Pipi Pikksukk“, Astrid Lindgren


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!