Vaata, mis sul seljas on?

27. mai 2024 Marju Rebane Valga Priimetsa Kooli õpetaja - Kommenteeri artiklit

Kuidas vähendada ökoloogilist jalajälge, kui vaadata, mis meil seljas on? Käsitöötund lõimituna teiste õppeainetega andis projektis „Vanast uus“ meile selleks suurepärase võimaluse, arendades noortes loovust, kriitilist mõtlemist, kodanikualgatust ning ettevõtlikkust.

Kui sageli avastame kappi vaadates, et mitte midagi ei ole selga panna? Tõttame seejärel ostukeskusesse, et kõige uuemast kevadkollektsioonist endale meelepärane seelik või pluus valida. Ilusad riided ju tõstavad tuju ja enesekindlust. Ühtlasi näitab riietumisviis meie maailmavaadet ning on osa eneseväljendusest.

Riiete kaudu suheldakse palju, räägivad mustrid, värvid ja kaubamärgid. Ent kui sageli me suures tarbimiskultuuri keerises küsime endalt, mis meil seljas on? Millest on see tehtud? Kui suure ökoloogilise jalajälje ma selle riideeseme kandmisega jätan?

Valga Priimetsa Kooli 8. klassi tüdrukud osalesid projektõppes „Vanast uus“, mille raames koguti kokku üle saja T-särgi, et heegeldada neist Valga Loomade Varjupaigale vaibad. Särkide kogumisse kaasati kogu koolipere ja kogukond ning tehti korda kodused kapid. Eesmärk täideti kiiresti. Seetõttu pole kahtlustki, et T-särgi kandmine on olnud populaarne, ent aasta pärast ostu leiab särk siiski sageli oma koha prügimäel.

Loodushoid ja jätkusuutlikus on need märksõnad, mis ärgitasid noori käsitöötunnis kaasa mõtlema, et leida võimalusi, kuidas olemasolevat jätkusuutlikult kasutada või taaskasutada. Idee leidmisel tuli töö ajaliselt ja tehniliselt kavandada kuni uue toote valmimiseni välja. Noored said olla ühtaegu loovad ja ettevõtlikud. Särke hakati koguma veebruaris, märtsis valmistati saadud materjali ette, täpsemalt tuli kogutud särkide hunnik ribadeks lõigata. Väikesed villid näppudel või punased sõrmevahed andsid endast aeg-ajalt märku, kuid järgmiseks päevaks olid need ununenud ja aprillis tehti vaipade heegeldamisega algust.

Projektõppes tehti teisigi tegevusi, näiteks külastasid noored Valga Muuseumis Tartu Loodusmaja näitust „Kapist välja. Riided ihu ja ilma vahel“. Külastuse käigus saadi teada, kuidas toodetakse eri materjali riide valmistamiseks, ning missugune on selle mõju keskkonnale. Ära sai märkida ka oma T-särgi teekonna tootjamaast kandjani ning jutustada oma lemmiksärgi lugu teistele. Avatud käsitöötundi oodati osalema kogukonnast kõiki, kes tahtsid rõiva eluringi kohta rohkem teada saada päris algusest kuni lõpuni välja. Infot selle kohta jagasid meie noored ja otsustajad ise.

Projekti „Vanast uus“ on toetanu: Coop Eesti, MTÜ Valga Abikeskus, Eesti Kristliku Nelipühi Kiriku Valga kogudus, Valga Muuseum, Valga Priimetsa Kool ning eraisikud.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!