Head kutsehariduse oskused viivad MM-ile

18. juuni 2024 - Kommenteeri artiklit

Tartu rakendusliku kolledži õpilane Erki Pärna tegi gümnaasiumi asemel valiku kutsehariduses infotehnoloogia valdkonna kasuks, praegu õpib ta 3. kursusel tarkvaraarendust ja esindab Eestit sügisel Lyonis toimuvatel maailma kutsemeistrivõistlustel WorldSkills.

Mille alusel sa kutseõppe valisid ja mis sai valiku tegemisel otsustavaks?

Lapsepõlvest saati on arvutid mulle huvi pakkunud. Meeldis mängida mitmesuguseid mänge ja siis hakkasin vaikselt proovima, kas suudan ise mänge muuta. Sealt edasi oli loogiline valik kutsekool, sest siin saab õppida mind huvitavat IT-valdkonda ja vähem peab pühenduma nendele ainetele, mis mulle nii väga huvi ei paku. 

IKT-valdkond on oluline, sest tehnoloogia on meie igapäevaelu lahutamatu osa. IKT-oskused avavad palju uksi tööturul ja annavad võimaluse töötada paljudes valdkondades. Lisaks muutub ja areneb see ala pidevalt, mis tähendab, et siin ei hakka kunagi igav.

Esindad Eestit sügisel WorldSkillsil. Mis võistlusega on tegu ja kuidas tekkis võimalus seal osaleda?

Septembris toimuvad Lyonis maailma kutsemeistrivõistlused WorldSkills, kus osalevad parimad kutseõppurid üle maailma. Võimalus seal osaleda tekkis õpetaja kaudu, kui võistlejakandidaate otsiti. Andsin oma huvist teada. Seejärel toimus parimatele valikvõistlus, kus kasutati eelmiste aastate põhivõistluse ülesandeid ja hindamiskriteeriume. Esmalt tuli realiseerida veebirakendus, seejärel olid ülesanded, kus tuli demonstreerida analüütilisi oskusi koos disainiga. Selleks tuli teha olemasoleva rakenduse kohta süsteemsed joonised ja pakkuda välja kasutajaliidese disain uue rakenduse tarbeks.

Võistluseks valmistumine on üpris suur väljakutse ja õppimisprotsess – valikvõistluseks hakkasin harjutama detsembris ja nüüd jätkub see kuni peaaegu septembrini. Teada on, milliseid oskuseid eeldatakse ja milliseid vahendeid lubatakse kasutada, aga skoop ja vahendite hulk on lai ning millele täpselt keskenduda, on keeruline otsustada.

Kuigi väljakutseid on, olen rõõmus, et olin eelvõistlusel edukas ja mind oma erialas Eestit esindama valiti.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!