Arvamusfestivali hariduse ala keskendub ühiskonna tulevikule
Eesti Teadusagentuuri (ETAG-i) kaaskorraldatav hariduse ala kutsub järgneva kahe päeva jooksul, 9. ja 10. augustil Paide Vallimäele ühiselt mõtteid vahetama üheksal ühiskonnale olulisel teemal.
Festivali esimene päev, 9. august algab hariduse alal kell 12 aruteluga „Kuidas läheb eestikeelsele õppele üleminek?“. Teema avamiseks käsitlevad Eda Silberg (Kultuuriministeeriumi mitmekesisuse asekantsler), Anna Golubeva (TÜ Narva kolledži mitmekeelse hariduse keskuse juhataja), Celal Yildirim (Tallinna Laagna Gümnaasiumi matemaatikaõpetaja) ning Ingar Dubolazov (Haridus- ja Teadusministeeriumi eestikeelsele õppele ülemineku juht) eestikeelsele haridusele ülemineku väljakutseid. Lisaks tuleb juttu mitmekultuurilise klassi õpetamisest, laste toetamisest üleminekuprotsessis, reformi mõjust Eesti riigiidentiteedile ning ühiskonna sidususele ja segregatsiooni vähendamisele. Arutelu juhib Narva Eesti Gümnaasiumi direktor Irene Käosaar.
Kell 14 avatakse ettevalmistatud osatäitjate abiga teemat „E-eksamid – lootused, ootused ja hirmud“. Suunatud ja näitlikustatud mängulise aruteluga püütakse selgusele jõuda, mis on e-eksamiga seotud osapoolte reaalsed vajadused ning põhjendatud hirmude ja võimendatud müütide põhjused. Arutelu juhib Juhtimisteatri lavastaja Heiti Pakk.
Kell 16 arutlevad Karmen Maikalu (Eesti Koolipsühholoogide Ühingu juht), Toomas Tuul (Elva Gümnaasiumi ja Narva Gümnaasiumi õpetaja), Triinu Pääsik (Noored Kooli mentor), Jaanika Müürsepp (Eesti Montessori Ühingu asutaja) ning Viktoria Latova (Kaasava Hariduse Keskuse looja) teemal „Ennastjuhtiv laps õpetajate ja vanemate vahel“. Teema käsitlus annab aimu mida ennastjuhtiva õppija toetamine tähendab lapsevanemale ja õpetajale ning kuidas saame arvestada nende vajadustega. Arutelu juhib mentor ja koolitaja Liivia Talvik.
Kell 18 algab arutelu „Appi, need tüütud lapsevanemad!“, mida uurivad Raino Liblik (Tallinna Mustamäe Riigigümnaasiumi direktor), Ülle Mandre (Lepistiku lasteaia direktor), Riin Peeters (Haabneeme Kooli õpetaja ja HEV-koordinaator) ning Merili Kärner (Ülenurme Gümnaasiumi vanematekogu kaasasutaja). Ühiselt otsitakse vastuseid küsimustele miks vanemad on tihti kooli jaoks segavad faktorid ja mida oleks vaja, et kõigil osapooltel tekiks selgem arusaam ning koostöö sujuks? Arutelu juhib Eesti Lastevanemate Liidu juhatuse liige Palbo Vernik.
Festivali teine päev, 10. august algab hariduse alal kell 10 teemaga „Rohkem naisi reaalteadustesse!“, kus Ene Ergma (Eesti Teaduste Akadeemia liige), Maarja Grossberg-Kuusk (TalTech, Eesti Teaduste Akadeemia liige), Krista Fischer (TÜ, Eesti Teaduste Akadeemia liige), Hanna-Britt Soots (TÜ doktorant, õpetaja) ja Saskia Põldmaa (Tallinna Reaalkooli õpilane) räägivad oma kogemustest naisena reaal- ja tehnikateadustes, nii takistustest ja stereotüüpidest kui ka nendega toimetulemisest. Arutelu juhib AS-i Metrosert juhatuse liige Aigar Vaigu.
Kell 12 toimub arutelu „Ei saa sotti, kas on motti?“, kus keskendutakse võõrkeeleõppe teadlikkuse tõstmisele ja mitmekeelsuse edendamisele. Räägitakse keeleõppe tõhusamaks muutmisest ning õpilaste ja kogukondade kaasamisest ja koostööst lõimitud aine- ja keeleõppe kaudu. Teemat avavad Marika Peekmann (HTM, üldhariduse osakonna võõrkeelte ja rahvusvahelise hariduse peaekspert), Karola Velberg (Eesti Võõrkeeleõpetajate Liit), Marta Loo (Tallinna Ühisgümnaasiumi 12. klassi õpilane) ning Karmen Kisel (Mustamäe Riigigümnaasiumi võõrkeeleõpetaja ja haridusjuht). Arutelu juhib Eesti Võõrkeeleõpetajate Liidu aseesimees Kati Bakradze-Pank.
Kell 14 tõstatavad Henrik Harjus (Miina Härma Gümnaasiumi õpilane), Margit Sutrop (TÜ eetikakeskuse juhataja), Margit Timakov (Eesti Õpetajate Liidu juhatuse liige) ning Uku Valner (Paide Gümnaasiumi ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja) teemaga „Õpetaja eetikast värke pilguga“ küsimuse õpetaja kutse- ja eraelu piiridest. Arutelu juhib TalTechi õppejõud Aive Pevkur.
Kell 16 püütakse leida koos Keit Fomotškini (Saku Gümnaasiumi direktor), Asso Soosalu (Solarride tegevjuht) ning Aivar Pehmega (füüsikaõpetaja-ettevõtja) vastust küsimusele, miks meil ei ole matemaatikaõpetajaid, kelle koolitatud järelkasv tooks meile spetsialiste, juhte, insenere ja teadlasi ning kes annaksid panuse Eesti majanduskasvu hoogustamisele. Arutelu juhib Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse äriarenduse projektijuht Karl-Villiam Vaserik.
Hariduse ala viimane arutelu „Doktorantuur – kas karjäär või hobi?“ algab kell 18. Eesmärk on analüüsida doktorikraadi vajalikkust, selle omandamise protsessi, võimalusi ja väljakutseid ning uurida, mida doktorikraadi lõpetanuid tulevikus ees ootab. Teemat arendavad Jaak Vilo (Eesti Teaduste Akadeemia liige), Anu Noorma (Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees), Toomas Vaimann (Eesti Noorte Teaduste Akadeemia president), Mikk Granström (TÜ haridusteaduste doktorant) ning Katriin Kristmann (TalTechi keemia ja materjalitehnoloogia doktorant). Arutelu juhib Eesti Rahvusringhäälingu ajakirjanik Sandra Saar.
Hariduse ala tegemisi saab jälgida Facebookis, festivali kava leiab Arvamusfestivali kodulehelt.
Hariduse ala arutelusid korraldavad Haridus- ja Teadusministeerium, Haridus- ja Noorteamet, Sihtasutus Noored Kooli, Eesti Lastevanemate Liit, Eesti Teaduste Akadeemia naisakadeemikute kogu, Eesti Võõrkeeleõpetajate Liit, Tartu Ülikooli eetikakeskus, Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus ja Eesti Teadusagentuur.