Euroopa Elamuskeskus toob õppetöösse vaheldust
Euroopa Elamuskeskus annab noortele võimaluse praktilisel ja elamuslikul viisil õppida, kuidas Euroopa Liit toimib.
„Meie keskuses saavad õpetajad ainetunde läbi viia tavapärasest klassiruumist erinevas ja inspireerivas õpikeskkonnas, toetades seeläbi eelkõige ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õppekava täitmist,“ tutvustab Euroopa Elamuskeskuse koordinaator Liina Parve.
Lisaks teadmistele Euroopa Liiduga seotud teemadel aitab keskuse külastamine arendada õpilaste üldpädevusi, alustades sotsiaalsest ja kodanikupädevusest, kultuuri- ja väärtuspädevusest, kuni digipädevuseni välja. Tegevused toetavad ka nüüdisaegset õpikäsitust, kus esmatähtsad pole faktid, vaid silmaringi avardamine, kriitiline mõtlemine ja info käsitlemine.
Miks viia tund läbi Euroopa Elamuskeskuses?
Euroopa Elamuskeskus pakub kaasahaaravat ülevaadet EL-ist, selle eesmärkidest, ülesannetest ja ajaloost. Vaheldusrikka praktilise tegevuse kaudu saavad õpilased ettekujutuse Euroopa parlamentaarse demokraatia põhimõtetest ja toimimisest ning sellest, kuidas parlamendi päevakorras olevaid teemasid arutatakse ja otsuseid langetatakse. Lisaks saab kaasa mõelda eri liikmesriikide inimeste lugudele EL-i rollist nende elus ning tutvuda parlamendiliikmete ja volinikega.
Näitusealal on ka 360-kraadine kinosaal, mis viib otse EL-i ajaloo pöördeliste sündmuste keskele. Näidatav film tutvustab ühenduse ajalugu, alates selle loomisest kuni tänapäevaste väljakutseteni.
Matkemäng pakub realistliku kogemuse
„Üks põnevamaid ja praktilisemaid osi elamuskeskuses ainetunni läbiviimise juures on matkemäng, kus astutakse Euroopa Parlamendi saadikute kingadesse ja mängitakse läbi nende tööpäev,“ räägib Parve. Osalejad jaotatakse juhuslikult 16–32-liikmelistesse gruppidesse, mis moodustavad erinevate maailmavaadetega poliitilised fraktsioonid, et arutada ja otsida lahendusi etteantud elulistele probleemidele. Mängu jooksul kohtuvad osalejad huvirühmadega, moodustavad koalitsioone, peavad läbirääkimisi ja suhtlevad ajakirjanikega.
Mängijate kasutuses on mitmesugused infoallikad, igal fraktsioonil ja komisjonil on oma ruum, kus seisukohtade ja otsuste üle arutleda. Kõige lõpuks kogunevad mängijad plenaarsaali hääletusele, mis on korraldatud nii, nagu see Euroopa Parlamendis päriselt toimub. Õpilased saavad elamuskeskuses tõepäraselt läbi mängida kogu parlamendi tegevuse.
Liina Parve sõnul on matkemäng suurepärane võimalus harjutada koostööd ja kompromisside leidmist ja selle kõige taustal arendada oma teadmisi demokraatia toimimisest ning sellest, kuidas EL-i tulevikku kujundavaid otsuseid tehakse. Samas on kogemuses ka tempokas ja kaasahaarav õppemoment.
Lisavõimalused õpetajatele ja õpilastele
Lisaks elamuskeskusele pakub Euroopa Parlament õpilastele ja õpetajatele mitmeid teisi harivaid tegevusi.
Kõige ulatuslikum neist on kõigis Euroopa Liidu riikides toimiv Euroopa Parlamendi partnerkoolide programm EPAS, milles osalevate koolide õpilased ja õpetajad saavad osa võtta temaatilistest seminaridest, vahetada kogemusi EL-i teemade käsitlemisel ning kasutada programmi õppematerjale.
Teine oluline Euroopa Parlamendi noorteprogramm Euroscola võimaldab noortel külastada Euroopa Parlamenti Strasbourgis, et vahetada mõtteid teiste liikmesriikide eakaaslastega.
Mõlema programmi kohta saab lisateavet Euroopa Parlamendi Eesti büroo veebilehelt ja Euroopa Parlamendi sotsiaalmeedia kanalitest.
EPAS-e programmis osalemiseks piisab liitumisest Facebooki grupiga Euroopa Parlamendi partnerkoolid Eestis, kus jagatakse infot eelseisvate seminaride kohta.
EPAS-e programmis juba osalevad või sellest huvitatud õpilased ja õpetajad on teretulnud EPAS-e koolihooaja avaüritusele 4. oktoobril. Kohapeal tutvustame uue õppeaasta plaane ja ideid ning jagame õppematerjale õppetöö rikastamiseks.
Rohkem infot www.euroopaelamus.ee.
Võta meiega ühendust info@euroopaelamus.eu või +372 630 6955.