Teaduskool annab usinatele vunki juurde ja katab kogu ülikooli spektrit
Tartu Ülikooli teaduskooli üks mahukamaid tegevusvaldkondi on korraldada mitmesuguseid e-kursusi, millele registreerimine juba alanud. Loodame tänavugi rohket osavõttu ning jätkuvat huvi nii õpetajate kui õpilaste hulgas.
Asja üks külg on kursuste koostamine ja nende läbiviimise tehniline pool, teine oluline osa on kursustele osalejate leidmine. Selles ootame abi ennekõike kõikidelt kooliõpetajatelt, kes oma õpilasi kõige paremini tunnevad, nende võimekust teavad ning aimavad, kellele lisaõppimine pole koormaks, vaid juhib suuremate sihtide poole.
TÜ teaduskooli direktor Ana Valdmann ütleb, et nii nagu ka eelnevatel aastatel, on meie kool avanud üle 50 eripalgelise kursuse kõigis neljas ülikoolis traditsiooniliselt õpetatavas valdkonnas: humanitaar-, sotsiaal-, loodusteaduste ja meditsiinivaldkonnas.
„See tähendab, et meie kursusi juhendavad teadlased, õppejõud ning tippspetsialistiks valmistuvad Tartu Ülikooli üliõpilased,“ selgitab Valdmann. „Sellega on tagatud meie kursuste kõrge kvaliteet.“
Tehniliselt on kõik teaduskooli pakutavad e-kursused veebipõhised ja koonduvad Moodle’i õpikeskkonda, mis teeb õppimise äärmiselt mugavaks ja võimaldab planeerida õppimisele kuluvat aega – teha seda omas tempos, kuid siiski tähtaegu järgides ning neist kinni pidades.
„Kõigi teemade juures on garanteeritud tugi ja alati võimalus küsida ja täpsustada segaseks jäänud kohti või muud olulist,“ kirjeldab teaduskooli juht. „Tegema peab teste, mida õppejõud tagasisidestab – meie kursused toetavad ennastjuhtiva õppe metoodikat. Peab olema julgust ka ise küsida.“
Enamikus puuduvad kursustel kontakttunnid, kuid erandina võib välja tuua praktilise filosoofia ja loodusteaduslike ülesannete lahendamise kursuse, kus tuleb kas teaduslike katsete tegemiseks kohal olla või siis proovida oma filosoofilist väitlusoskust auditoorses õppevormis.
Valdmann rõhutab, et õpetust jagatakse e-kursustel kõigile asjast huvitatuile ning vanus ega staatus pole siin oluline. On ka üldisemat laadi kursusi, mis annavad aimu, kuidas näeb välja tänapäevane õpe meie rahvusülikoolis, või siis avardavad silmaringi.
Samuti tuleb ära märkida, et on nii tasulisi, kuid ka täiesti tasuta kursusi. Kursuste maksumus võiks olla jõukohane kõigile huvitatuile, sest hinnad on väga taskukohased ja jäävad 25−40 euro vahemikku õpilase kohta sõltuvalt EAP-de mahust.
EAP-sid on võimalik kasutada nii edasises statsionaarses õppes ülikoolis või lisapunktidena sisseastumisel. Teaduskool väljastab Tartu Ülikooli täiendkoolituse tunnistuse, mida saab koolides kasutada valikainena.
„Õpetajad, kes valmistavad oma õpilasi olümpiaadideks ette, võiksid suunata neid meie kursustele. Olen seda varasemalt õpetajana ise samuti teinud, sest see on suurpärane võimalus,“ leiab teaduskooli direktor Ana Valdmann. „Ükski meie kursus ei dubleeri kooli õppekava, vaid täiendab seda. Kursuste kirjelduses olevad õppeastme või klassi numbrid viitavad pigem sellele, et need toetavad ennekõike neid õppeaastaid, kuid pole välistatud ka noorematele.“
Kursustele saab registreerida alates 21. augustist ja need algavad üldjuhul oktoobrist.
Kel tekkis sügavam huvi, sel tasub otsida üles TÜ teaduskooli koduleht ja vaadata kõike lähemalt. Vajadusel saab pöörduda teaduskooli spetsialistide poole.
Koduleht: https://e-oppekeskus.ee/