Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Emakeelepäeva e-etteütlus

märts 14, 2023 @ 10:25 - 11:00

14.märts ‒ üle Eesti tähistatakse emakeelepäeva, e-etteütlus Vikerraadios.

Algselt ühekordse projektina mõeldud ettevõtmine toimub 2023. aastal juba 16. korda, Vikerraadio e-etteütlusest on saanud traditsioon ja üks emakeelepäeva oodatumaid sündmusi.

Järjekorras juba 16. korda toimuva e-etteütluse tekst on inspireeritud noorte laulu- ja tantsupeost, aga ka liikumisaastast ja Artur Alliksaarest.

Vikerraadio kutsub kõiki 14. märtsil tähistama e-etteütlusega emakeelepäeva. Osalema on oodatud koolid, organisatsioonid, üksikisikud ja kindlasti ka kõik laulu- ja tantsupeolised, kes saavad end etteütluse lehel eraldi ära märkida.

E-etteütluse päeval, 14. märtsil kell 10.25 loetakse raadioeetris ette e-etteütluse tekst, mis tuleb sisestada Vikerraadio kodulehel olevasse tekstiaknasse. Etteütluse aken aktiveerub kell 10 ja etteütlust saab kirjutada kella 11ni, teksti loetakse raadios ette korduvalt.

E-etteütlust on võimalik kaasa teha ka nägemis- ja kuulmispuudega inimestel. Samaaegselt raadioeetris kõlava tekstiga ilmub ERR.ee portaali video, kus teksti saab lugeda huultelt. Etteütluse lehekülg on kohandatud nägemispuudega inimestele. Raadioeetris loeb teksti Kaja Kärner, videos Veronika Uibo.

Ühise traditsioonina saab etteütlust kasutada nii koolitundides kui ka ettevõtetes, et võtta päevast pool tundi ilusa emakeele tähistamiseks.
Vahvad fotod e-etteütluse kirjutamisest on oodatud aadressile viker@err.ee.
Sotsiaalmeedias palutakse kasutada teemaviidet #vikerraadioetteütlus.

Osalemise kategooriad
Vikerraadio kuulutab võitjad välja samal päeval kell 14.05 algavas saates, kus selgitatakse tekst ka lahti. Saates avalikustatakse parimad kuues kategoorias: õpilased, täiskasvanud, filoloogid ja emakeeleõpetajad, muu emakeelega inimesed, vaegkuuljad ning välismaal elavad-õppivad eestlased. Eriauhind antakse parimale nutiseadmega kirjutajale ning auhindu loositakse välja kõikide osalejate vahel.
Korrektne tekst koos paralleelvariantide ja veaohtlike kohtade selgitustega pannakse üles Vikerraadio kodulehele. Etteütluse päeval saab kirjutamise käigus tekkinud küsimusi täpsustada keelenõuande telefonil 631 3731 (töötab kell 13-16).

Kuidas etteütluseks valmistuda?
Etteütluse eel, 8.-14. märtsil on “Vikerhommikus” keelesäutsud, kus Õigekirjagurmaan Kert Kask jagab näpunäiteid korrektseks kirjutamiseks ning üks säuts annab otsese vihje ühele tänavuses e-etteütluses esinevale veaohtlikule sõnale või keelendile. Õigekirjagurmaani ja Vikerraadio Instagrami lehel toimuvad iga päev ka auhinnalised keeleviktoriinid.
Menu portaalis saab juba praegu teha e-etteütluse eelharjutust, mille on eelmise aasta e-etteütluse vigade ja muude eksimuste põhjal kokku pannud EKI vanemkeelekorraldaja ja e-etteütluse meeskonnaliige Maire Raadik. Harjutuse leiab: https://menu.err.ee/1608899717/eelharjutus-treeni-vikerraadio-e-etteutluseks

Tänavuse e-etteütluse teksti koostajad
Tartu Ülikooli eesti kirjanduse doktorant ja Tallinna Ülikooli kirjandusõpetuse ja eesti kirjanduse nooremlektor Joosep Susi
Eesti Keele Instituudi juhtivkeelekorraldaja Peeter Päll
Eesti Keele Instituudi vanemkeelekorraldaja Maire Raadik
Eesti Keeletoimetajate Liidu esimees, Tartu Ülikooli keelenõunik Helika Mäekivi
Tallinna Ülikooli emakeeledidaktika lektor Merilin Aruvee
Rocca al Mare Kooli Vodja Individuaalõppekeskuse eesti keele ja kirjanduse õpetaja Triin Toome
Haridus- ja Teadusministeeriumi keelepoliitika osakonna nõunik Sirli Zupping
Vikerraadio vastutav toimetaja, “Keelesaate” autor Piret Kriivan

Tänavuse e-etteütluse tekst on inspireeritud noorte laulu- ja tantsupeost, aga ka liikumisaastast ja Artur Alliksaarest.

Etteütluse auhinnad on välja pannud Haridus- ja Teadusministeerium, Rahva Raamat, Apollo ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA. E-etteütlust korraldab Vikerraadio koos Eesti Keele Instituudi ja Haridus- ja Teadusministeeriumiga.

Details

Date:
märts 14, 2023
Time:
10:25 - 11:00