Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Inauguratsiooniloeng

märts 15, 2023 @ 16:15 - 17:00

Evolutsioonilise taimeökoloogia professor Marina Semtšenko räägib inauguratsiooniloengul evolutsioonilisest vaatenurgast taimede elule 

Kolmapäeval, 15. märtsil kell 16.15 peab Tartu Ülikooli evolutsioonilise taimeökoloogia professor Marina Semtšenko ülikooli aulas inauguratsiooniloengu „Evolutsiooniline vaatenurk taimede elule“. 

Inauguratsiooniloengu keskmes on taimede ja mullamikroobide suhted, mis määravad suuresti kogu ökosüsteemi toimimise. Professor Marina Semtšenko sõnul võib just nende suhete mitmekesisuse ja evolutsioonilise potentsiaali säilitamine osutuda globaalmuutuste ajastu tähtsaimaks küsimuseks.

„Loengul selgitan, milliste katsumustega peavad taimed oma elus silmitsi seisma ja mil viisil annab evolutsiooniline vaatenurk parema arusaama sellest, kuidas konkurents, võitlus patogeenidega või koostöö mikroobidega on viinud tänapäevase mitmekesise taimeriigi tekkeni,“ rääkis professor. „Juttu tuleb taimede elutempost, „kaubavahetusest“ taimede ja mullaorganismide vahel ning muudest taimede kohastumustest neid ümbritseva keskkonnaga.“

Evolutsiooniline ökoloogia uurib, kuidas ja miks organismid kunagi tekkisid ning mil moel nad tänapäeval muutuvad ja üha uute tingimustega kohastuvad. Kui traditsiooniliselt on evolutsioonilise ökoloogia kesksed uurimisobjektid olnud loomad, siis järjest rohkem on hakatud samu põhimõtteid rakendama ka taimede uurimises.

Inauguratsiooniloengul toob professor Semtšenko näiteid sellest, kuidas saab rakendada esialgu loomade käitumise selgitamiseks loodud teooriaid taimede konkurentsi seletamiseks, mismoodi hangivad taimed informatsiooni enda ümber kasvavatest konkurentidest ning mil viisil saame neid teadmisi tulevikus kasutada.

Marina Semtšenko lõpetas Tartu Ülikooli 2004. aastal bioloogia erialal ja jätkas õpinguid magistrantuuris taimeökoloogia ja ökofüsioloogia erialal. Aastatel 2005–2007 tegi ta doktoriõpingute ajal teadustööd Inglismaal Sussexi Ülikoolis. Oma doktoriväitekirja „Taimejuurte käitumine: reaktsioonid naabertaimedele ja füüsilistele takistustele“ kaitses ta 2008. aastal Tartu Ülikoolis. Aastatel 2007–2015 töötas Marina Semtšenko teadurina Tartu Ülikooli ökoloogia- ja maateaduste instituudis ning seejärel aastatel 2015–2020 teaduri ja lektorina Manchesteri Ülikooli mulla- ja ökosüsteemiökoloogia laboris. 2020. aastal pälvis ta Marie Skłodowska-Curie individuaalgrandi, misjärel naasis Tartu Ülikooli ning asus tööle esialgu vanemteaduri ja siis kaasprofessorina. Alates 2022. aastast on Marina Semtšenko evolutsioonilise taimeökoloogia professor.

Marina Semtšenko peamine uurimisvaldkond on taimede kohastumine eri keskkonnatingimustega. Oma praeguses teadustöös keskendub ta taimede ja mullamikroobide suhetele ning taimejuurtest eralduvate keemiliste ühendite rollile nende suhete kujundamisel. 2022. aastal pälvis ta Euroopa Teadusnõukogu grandi, mille toel hakkab oma töörühmaga uurima, kuidas on viimase sajandi jooksul toimunud muutused maakasutuses mõjutanud rohumaade taimi ja mullamikroobe ning nende võimekust kliimamuutustega kohanemisel.

Loengut saab vaadata videoportaalist UTTV. Rohkem infot inauguratsiooniloengute kohta on ülikooli veebilehel.

Details

Date:
märts 15, 2023
Time:
16:15 - 17:00