Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Rapla Kirikumuusika Festival

juuni 30, 2023 - juuli 15, 2023

Raplamaa kirikud täituvad festivali kontsertidega 30.06–15.07.

30. juunist 15. juulini toimub XXXI Rapla Kirikumuusika Festival maakonna kauneimates kirikutes. Festivali avakontsert 30. juunil kell 19 Rapla Maarja-Magdaleena kirikus teeb kummarduse varalahkunud heliloojale Urmas Sisaskile. Kahe nädala jooksul saab publik osa nii kammer- kui ka koori- ja orkestrimuusikast. Festivali kunstiline juht on Pille Lill, korraldaja Muusikute fond PLMF ja patroon on EELK peapiiskop Urmas Viilma.

“On suur au olla korraldamas üht Eesti vanimat festivali, mille raames suurepärased kollektiivid ja interpreedid täidavad kirikusaale imelise muusikaga”, ütleb kunstiline juht Pille Lill ja lisab, “samuti on hea meel, et seekordne festival tähistab juubeleid, kõlavad uudisteosed, saame osa autoriõhtust ning teeme kummarduse varalahkunud heliloojale.”

Avakontserdil Rapla kirkus 30.06 kell 19 esineb helilooja Urmas Sisaski auks teiste seas tema õde Siiri Sisask. Helilooja suurteos “Eesti Missa” kõlab Kaie Sauga dirigeerimisel kammerkoor Flora esituses. Kontserdil on kaastegevad käsikellade ansambel Campanelli Inna Lai dirigeerimisel, sopran Pille Lill ja klahvpillidel Raun Juurikas. Kontserdile järgneb vestlus Siiri Sisaskiga.

Festival pakub publikule kahe teose maailma esmaettekannet – Pärt Uusbergi „Kuma…” (2023) Eesti Sinfonietta ja Eesti Löökpillikvarteti esituses 9.07 ja „Regiväli” kammerkoor Head Ööd, Vend ning keelpilliorkester Collegium Consonante esituses 15.07, mõlemad Rapla kirikus algusega kell 19. Head Ööd, Vend tähistab 15.07 oma 15. tegutsemisaastat. Juubelikontserdi annab ka saksofonist Lembit Saarsalu 14.07 Vahastu kirikus kl 19. Suurmeistriga koos on laval ansambel koosseisus Olav Ehala, Toivo Unt, Toomas Rull ja lauljatar Susanna Aleksandra. Velise kirikus astub 6.07 üles Eesti tippkollektiiv Vox Clamantis Jaan-Eik Tulve juhatusel, ansambel Triskelet kuuleme 11.07 Hageri Vennastekoguduse palvemajas, keelpillikvartett Camerata Musica on Märjamaa kirikus 4.07, viiulivirtuoosid Sigrid Kuulmann ja Kristina Kriit Järvakandi kirikus 5.07 ning Estonian Cello Ensemble Käru kirikus 13.07. Kontsertidele eelnevad/järgnevad vestlus-kohtumised. Festivali lõppkontserdil antakse välja kolmandat korda Raplamaa Noor Muusik konkursi Grand Prix.

Alates 2010. aastast tegutseb festivali juures Rapla Rahvusvaheline Suveakadeemia, mille raames on korraldatud meistrikursusi keelpillimängijatele, dirigentidele ja lauljatele. Sel aastal keskendub akadeemia 4.–8. juulil lauljatele lõppkontserdiga Rapla Kultuurikeskuses 8.07 kl 19. Juhendajateks on Pille Lill ja Monika Hauswalter ning esmakordselt ka pianist/coach Simone Marziali Itaaliast.

Festivali piletid on müügis Piletilevis ja kohapeal. Kava on nähtav www.raplafestival.ee. Iga ürituse kohta saab jooksvalt infot https://www.facebook.com/raplafestival.

Rapla Kirikumuusika Festival sai alguse 1993. aastal koostöös Soome kirikumuusikutega. Festivali eesmärgiks on maailma rikkaliku muusikapärandi tutvustamine. Rapla muusikasõbrad ja külalised on nende aastate jooksul saanud kuulda mitmeid suurvorme (G. F. Händel “Messias” ja “Belsatsar”, F. J. Haydn “Loomine”, J. S. Bach “Johannese passioon” ja “Missa h-moll”, M. Reger “Psalm 100”, A. Dvořák “Missa D-duur” jt). Festivali tipphetkedeks on olnud Enn Võrgu oratooriumi “Valvake” esiettekanne helilooja 100. sünniaastapäeva puhul aastal 2005 ning Ameerika Talentide Orkestri YOA esinemine 2016. aastal, kus solistina kuulis Eestimaa publik maailmakuulsat tšellisti Gautier Capuçoni. Rapla Kirikumuusika Festivalil on üles astunud suur enamus eesti muusikaeliidist ning välisesinejaid Suurbritanniast Jaapanini. Festivali toetavad järjepidevalt Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Raplamaa Omavalitsuste Arengufond, Rapla vald, Akzo Nobel, Harviker ja paljud teised.

Details

Start:
juuni 30, 2023
End:
juuli 15, 2023