Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Reaal- ja loodusteadusliku hariduse konverents

september 15, 2023 - september 16, 2023

Õpetajad kogunevad täna, et arutleda kriisi üle haridusvaldkonnas

Eesti õpetajad, mitmed haridusvaldkonna partnerid ja pedagoogid välisriikidest kohtuvad 15. septembril Tallinna Reaalkoolis, et analüüsida õpetajate järelkasvu nappust ning sellest tingitud üha süvenevat kriisi haridusvaldkonnas.

Tallinna Reaalkool on iga kahe aasta järel korraldanud reaal- ja loodusteadusliku hariduse konverentsi, et analüüsida arenguid haridusvaldkonnas. Juba esimesel konverentsil 2015. aasta septembris kõneldi õpetajate nappusest reaal- ja loodushariduse valdkonnas. Nüüd, 2023. aasta sügiseks, on hariduskriis muutunud üldiseks. Selle aasta märtsis esitasid õpetajate ühendused tänasele valitsuskoalitsioonile kümme palvet, et lahendada haridusvaldkonna sõlmküsimusi. Täna on selgelt tajuda, et mõni osapool koalitsiooni sees ei ole valmis kriisi haridusvaldkonnas lahendama. Väärib rõhutamist: õpetajad palusid, et Vabariigi Valitsus arvestaks oma tegevusi planeerides Riigikogu kultuurikomisjoni 2021. aasta märtsis esitatud suuniseid hariduskriisi lahendamiseks.

Õpetajate järelkasvu põuda aitaks oluliselt leevendada läbipaistev õpetajate pädevust ja panust haridusvaldkonnas arvestav karjäärimudel, mis praegu täielikult puudub. Tallinna Reaalkooli õppealajuhataja Madis Somelar: „Palusime mitme partnerriigi õpetaja abi eri riikide õpetajate karjäärimudelite tutvustamisel ning nende mudelite tugevuste ja puuduste analüüsimisel. Sõnum on ühene: läbimõtlemata karjäärimudel ei toeta arenguid haridusvaldkonnas ning põhjustab järelkasvu nappust õpetajate hulgas. Näiteks on Portugal olukorras, kus õpetajaid tuleb otsida Brasiiliast. Taanis on tõsine probleem õpetajate läbipõlemine, mille tõttu paljud õpetajad eelistavad töötada osalise koormusega. Kuna Taanis on klassiõpetajate töötasu madal, siis napib ka järelkasvu. Nii Vahemere kui ka Läänemere kallastel asuvate riikide kogemus näitab, et õpetajate töötasu peab lähtuma kvalifikatsioonist, panusest õppijatesse, staažist.“

Lisaks välisriikide partneritele aitavad Eesti õpetajate karjäärimudelit mõtestada Kaubandus-Tööstuskoja direktor Mait Palts, Eesti Haridustöötajate Liidu esimees Reemo Voltri, Eesti Majandus- ja Ettevõtlusõpetajate Seltsi esinaine Elbe Metsatalu, Tallinna Reaalkooli direktor Ene Saar, kauaaegne minister ja Riigikogu liige Tõnis Lukas ning Tallinna Prantsuse Lütseumi direktor Peter Pedak.

Kõnelused haridusvaldkonnas valitsevast kriisist on vaid üks oluline osa reaal- ja loodusteadusliku hariduse konverentsi programmist. Lisaks räägitakse valdkondlikest arengukavadest, õppe personaliseerimisest, tööst andekate õppijate toetamisel ning jagatakse õnnestumisi haridusvaldkonnas nii Eestis kui ka välisriikides.

Täpsem info https://real.edu.ee/blog/2023/08/21/tallinna-reaalkool-ning-sa-eesti-teadusagentuur-esitlevad-v-rahvusvaheline-reaal-ja-loodusteadusliku-hariduse-konverents/

Details

Start:
september 15, 2023
End:
september 16, 2023