Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Teaduseetika seminar „Kuidas toetada teadlasi eetilise teadustöö tegemisel?“

september 22

Homme toimub Tallinna Tehnikakõrgkoolis Eesti Teadusagentuuri seminar teadlaste eetilise teadustöö toetamise teemal

Teaduseetika seminar „Kuidas toetada teadlasi eetilise teadustöö tegemisel?“ algab 22. septembril kell 9.45 Tallinna Tehnikakõrgkoolis. Seminaril tutvustatakse hiljuti valminud uuringu „Eesti teaduseetika küsitluse metoodika väljatöötamine ja piloteerimine“ tulemusi ning arutatakse, millised on peamised teaduseetika väljakutsed teadusasutuste vaatest.

Ürituse esimeses pooles tutvustab uuringu autor ja Tartu Ülikooli kaasprofessor Kadri Simm pilootuuringu tulemusi, selgitades Eesti teaduseetika hetkeseisu ning väljakutseid, mis vajavad lahendamist. Seminar jätkub teadusasutuste ettekannetega, kus esindajad tutvustavad oma asutuse teaduseetika infrastruktuuri, selle eeliseid ja puudusi ning räägivad tulevikuplaanidest teaduseetika edendamise osas. Lisaks annab Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere ülevaate sel suvel avaldatud Euroopa teaduste akadeemiate ühenduse (ALLEA) eetikakoodeksist.

Üritus kulmineerub paneeldiskussiooniga teadlaste ja teadusasutuste esindajate vahel, kus otsitakse võimalikke koostöövõimalusi teaduseetika tõhustamiseks. Arutelus osalevad Cybernetica teadusdirektor Dan Bogdanov, Tervise Arengu Instituudi teadusdirektor Kaire Innos, Tartu Ülikooli professor Margit Sutrop, Tallinna Ülikooli teadusprorektor Katrin Niglas ja Tallinna Tehnikaülikooli teadusprodekaan Maie Bachmann.

Eesti Teadusagentuuri teaduseetika valdkonna juhi Marten Juuriku sõnul pööratakse teaduseetika teemadele rohkem tähelepanu siis, kui midagi läheb valesti, ning otsitakse selgitusi, kuidas asjad said valesti minna ja kes on selles süüdi. „Vähem tähelepanu saavad eetikaga tegelevate teadlaste igapäevased tegevused, nagu eetika õpetamine, nõustamine või heade tavade edendamine, millest räägitakse enamasti akadeemilise kogukonna sees ja ka siis pigem väiksemas ekspertide ringis,“ ütleb Juurik ning lisab: „Seekordsel seminaril saavad aga kõik huvilised kuulata, milline on teaduseetika seis Eestis ja milliste väljakutsete ees teadusasutused seisavad.“

Üritust avab Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler Renno Veinthal.

Seminari saab jälgida otseülekandega ERR-i Novaatori vahendusel. Päevakava on ürituse portaalis.

 

Details

Date:
september 22