Tuglase novelliauhinna said Rein Raud ja Kai Aareleid

8. märts 2013 - Kommenteeri artiklit

2. märtsil, Friedebert Tuglase sünniaastapäeval, antakse Nõmmel Underi ja Tuglase kirjanduskeskuses välja Tuglase novelliauhinda, mille lõi 1970. aastal kirjanik ja kirjandusteadlane ise. Tänavu, Tuglase 127. sünniaastapäeval, pälvisid auhinna Kai Aareleid novelli „Tango” ja Rein Raud novelli „Ja tuleb kord” eest.

Kai Aareleid:

“Mis siin rääkida, loomulikult valdavad mind segased tunded, sest eriliseks novellimeistriks ei ole mul sellegipoolest põhjust end pidada. Aga novell on kahtlemata proosažanr, mis on mind vaat et kõige rohkem paelunud, lugema ja kaasa mõtlema pannud. Sest novellis on nii palju peidus pinna all ja ridade vahel, seal ei ole ruumi täitetekstile nagu mõnikord romaanis. Tänapäeval, kui meie ümber on nii palju igat laadi tekste, tundub kokkuhoidliku sõnakasutusega novell üha sümpaatsema ja lugejate suhtes ausama väljundina.

Mõnikord öeldakse, et lühiproosat ei loeta. Ei armastata? Selle kohta ei oska ma midagi kosta, ma ise olen küll lühemaid lugusid alati hea meelega lugenud. Ütlen “novell” ja mõtlen “Kass vihma käes”, “Parim päev banaanikala püügiks”, “Surm Veneetsias”, “Daam koerakesega”. “Pöördtoolitund”, “Maailma lõpus”. Oma lemmikute eest ei pääse. Need on väikesed suured maailmad. Loed, ja pärast mõtled: “Mis siin nüüd õieti…?” Ja see vist ongi novelli puhul õige tunne.

1969. aastal andis Tuglas läkituses ministrite nõukogule ja kirjanike liidu juhatusele teada otsusest asutada iga-aastane kirjanduslik auhind: “Kuna minu ilukirjanduslikus toodangus on domineerinud novell, siis on mu südamel eriti selle žanri tulevik…” Tuglase auhind antakse vaid kahele novellile, aga häid lugusid ilmub igal aastal terve hulk. Aastal 2013 on eesti novell heas vormis, usun, et Tuglas rõõmustaks.”

Kai Aareleidi “Tango” ilmus 2012. aasta aprillikuu Loomingus.

Rein Raua “Ja tuleb kord” ilmus 2012. aasta Loomingu detsembrinumbris.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!