Valmis koolidele mõeldud esitlusmaterjal energiajookidest

21. märts 2014 Maris Jakobson Tervise arengu instituudi avalike suhete nõunik - Kommenteeri artiklit

Tervise arengu instituudis valmis haridusasutustele mõeldud esitlusmaterjal energiajookidest, mida saab kasutada abivahendina koolitöös või loengute pidamisel. Ettevalmistamisel on esitlused alkoholist, tubakast, narkootikumidest ja tervisliku toitumise põhimõtetest.

Esitlusmaterjal selgitab, mis on energiajoogid, annab ülevaate nende koostisosadest ja mõjust tervisele ning esitab lühikokkuvõtte TAI ja põllumajandusministeeriumi koostöös 2013. aastal läbiviidud energiajookide uuringu tulemustest.

TAI ekspert Tagli Pitsi tõi välja, et kuna regulaarsete energiajookide tarvitajate osa on suurim 15–17-aastaste seas ning suurem osa energiajooke tarvitavatest õpilastest alustab tarbimist vanuses 10–15 aastat, võiks teavitustöö olla suunatud peamiselt 7.–10. klassi õpilastele ning ennetav teavitustöö alata hiljemalt teises-kolmandas klassis. Kuna energiajookide tarvitamine oli suur ka kutseõppeasutuses õppivate noorte hulgas, on soovitatav kasutada ettekannet ka kutsekoolides.

„Esitlus on koostatud selleks, et õpetajad, huvijuhid, noorsootöötajad ja teised lastega tegelevad spetsialistid saaksid energiajooke puudutava info lihtsalt ja kompaktsena,“ selgitas Pitsi.

Vähese teadlikkuse tõttu tarbitakse energiajooke peamiselt janu pärast ja energia saamiseks. Samuti tarbitakse neid palju koos alkoholiga ning seotult füüsilise koormusega, mis mõlemad on seotud suurte riskidega.

Tegelikult ei sisalda energiajook energiat rohkem kui tavaline karastusjook. Energiajoogid kasutavad organismi olemasolevaid energiavarusid, tõstes energiataseme veidikeseks kõrgele, kuid organism on hiljem rohkem väsinud. Osas energiajookides ei ole isegi suhkrut, mis energiat annaks.

Lisainfot saab veebilehelt: http://www.terviseinfo.ee/tervise-edendamine/koolis/olulised-abimaterjalid/toitumine-ja-liikumine


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!