Archimedese abiga välismaale õppima

4. apr. 2014 Carmen Raudsepp SA Archimedes mobiilsusbüroo juhataja - Kommenteeri artiklit

„Tere! Soovin minna välismaale õppima, kuid kahjuks puuduvad mul selle suurepärase idee elluviimiseks rahalised võimalused. Kas teie saate mind aidata?” Sellise telefonikõne või e-kirjaga algab tööpäev sihtasutuse Archimedes mobiilsusbüroos üsna sageli. Meie peaeesmärk ongi stipendiumivõimalusi pakkudes toetada üliõpilaste, õppejõudude ja teadlaste rahvusvahelist kogemuste omandamist ning parandada seeläbi Eesti kõrghariduse kvaliteeti. Kevadel ja suvel on tulemas mitmeid taotlusvoore.

SA Archimedes on üle kümne aasta toetanud rohkem kui 5000 välislähetust. Tegevus algas esimese riikliku Kristjan Jaagu stipendiumiprogrammiga, kusjuures ka sel kevadel on magistrantidel ja doktorantidel võimalus esitada sooviavaldus vahetusõppeks või tasemeõppeks välisülikoolis – taotlustähtaeg on 1. mai. Kuu aega hiljem, 1. juunil saavad magistrandid, doktorandid ja noored õppejõud taotleda Kristjan Jaagu välissõidu stipendiumi lühiajalistele lähetustele.

Alates 2008. aastast oleme ka Euroopa Liidu tõuketoetuste raames doktoriõppe ja rahvusvahelistumise programmi „DoRa” elluviijad. Juba 1. juunil on doktorantidel võimalik taotleda toetust DoRa tegevuse 6 raames semestripikkuse lähetuse rahastamiseks. Teised DoRa programmi stipendiumikonkursid toimuvad jooksvalt ja taotlusi saab esitada otse oma koduülikooli programmi koordinaatorile.

1. juulil on aeg kandideerida noore õpetlase stipendiumile, mille eesmärk on toetada andekaid Eesti gümnaasiumilõpetajaid bakalaureusekraadi omandamisel tunnustatud välisülikoolides. Stipendiumi teeb eriliseks see, et toetust antakse välja koostöös eraettevõtjatega.

Lisaks anname toetust välja rahvuskaaslaste programmi raames. 5. maiks ootame stipendiumitaotlusi väliseestlastelt, kes soovivad toetust õpinguteks Eesti kõrgkoolides ja kutsekoolides, keeleõpinguteks Tartu ülikoolis ning osalemiseks Eesti lastelaagrites.

Mobiilsusbüroo koordineerib ka riikidevahelisi stipendiumiprogramme, mis pakuvad võimalusi kraadi- ning osaliseks õppeks, keelekursusteks ja täienduskoolitusteks Eesti kodanikele või Eestis pikaajalise elamisloaga viibivatele isikutele. Samuti vahendame välisriikide stipendiume: DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst) stipendiumid, Jaapani valitsuse stipendium, täienduskoolitused Indias jne. Riikide loetelu on pikk, praegu on käimas konkursid Kreeka, Läti, Prantsusmaa ja Bulgaaria stipendiumite taotlemiseks.

Eelmainitud konkurssidega meie pakutavad stipendiumivõimalused ei piirdu. Taotlusvoore toimub aasta ringi, seetõttu soovitame kõigil huvilistel tutvuda meie kodulehega: http://archimedes.ee/stipendiumid/. Seal avaldame jooksvalt teavet saabuvate konkursside kohta. Tasub julgesti pöörduda ka büroo konsultantide poole, püüame kõigile nõu ja jõuga abiks olla. Alustuseks soovitame oma plaanid hästi läbi mõelda – mis eesmärgil ja millisesse ülikooli on soov minna, kas läbitud õppeaineid on võimalik Eesti kõrgkooli õppekavasse vajadusel üle kanda, kui suur on õppemaks ja kohapealsed kulud. Tasemeõppesse minnes tasub uurida sedagi, kas väliskõrgkoolis saadud kraadi tunnustatakse Eestis. Kui selge siht silme ees, on ka taotlust koostada lihtne.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!