Algasid üldhariduskoolide õppepäevad TTÜ Mektory keskuses

13. veebr. 2015 TTÜ Mektory tehnoloogiakool - Kommenteeri artiklit

6. veebruaril startis Tallinna tehnikaülikooli Mektory tehnoloogiakooli ja kolme Harjumaa üldhariduskooli koostööprojekt, millega tuuakse ülikool ja selle tarkused ja võimalused lähemale traditsioonilisele kooliharidusele ning õpilaste igapäevasele õppetööle. Projektiga loodavad selle algatajad innustada õpetajaid uutmoodi õpetama ning õpilasi uutmoodi õppima, inspireerides õpilasi kõrghariduse poole püüdlema, ning seda just insenerivaldkondades, mis vajavad uute ja andekate noorte inseneride pealekasvu.

Koolidele annab projekt ainulaadse võimaluse mitmekesistada oma õppeprogrammi ning kasutada selleks ülikooli pakutavat uuenduslikku keskkonda, põnevaid töövahendeid ja huvitavaid lektoreid. Ülikool soovib panustada selle projektiga traditsioonilise õppetöö innovaatilisemaks muutmisesse ning üldhariduse ja kõrghariduse tugevama sideme loomisse. Oma uste avamisega üldhariduskoolidele loodab Mektory tekitada õpilastes juba varakult huvi inseneeria ja Tallinna tehnikaülikoolis õpetatava vastu.

Lisaks avaneb õpetajatel võimalus kasutada kõige uudsemaid tehnoloogilisi lahendusi ja tehnikat, et muuta oma ainetunnid mitmekesisemaks ning tuua senisest enam sisse just praktikat ning õppimist isetegemise kaudu

Missugused koolid osalevad?

Sellest kevadest õpivad Mektorys regulaarselt Keila kooli 12. reaalklass, Tallinna Nõmme põhikooli 6. klassid ja Tallinna inglise kolledži 3. klassid. Kui Keila kooli abituriendid piirduvad tiheda kevadsemestri tõttu ühe õppepäevaga kuus, siis Tallinna Nõmme põhikool ja Tallinna inglise kolledž hakkavad TTÜ-s käima pea igal nädalal. Õppepäevade jooksul saavad koolid ainete seoste demonstreerimiseks ja rõhutamiseks kasutada Samsungi klassiruumi, äpilaborit, mobiilsete teenuste ja meedia laborit, Cool Tool puidulaborit, kosmosekeskust ja palju muud.

Mektory keskus pakub kõige nüüdisaegsemaid lahendusi õppetöö läbiviimiseks, mis paljudele üldhariduskoolidele jääksid nii mitmelgi põhjusel kättesaamatuks. Olukorras, kus paljudes Eesti koolides puuduvad piisava varustusega arvutiklassid, pakub TTÜ võimalust kasutada lisaks lauaarvutitele ka tahvelarvuteid, nutiseadmeid ja muid uusimaid tehnoloogilisi lahendusi.

Esimesed muljed on head

Keila kooli õppejuht Ahti Noor on koostööprojekti suhtes lootusrikas: „Keila koolil on väga hea meel teha koostööd ülikooliga. Meie arvame, et valdav enamik gümnaasiumilõpetajaid jätkab oma haridusteed. Väga hea võimalus selleks on TTÜ insenerivaldkonnad. Loodame, et kooli ja ülikooli koostöö kujuneb pikaajaliseks.”

Nõmme põhikooli huvijuht Marge Liias, kes koos õpilastega projekti avapäeval osales ning oma ainetunde keskuses läbi viis, tõdes, et Mektory ruumid on ideaalsed grupitöödeks ning lubavad nii õpilastel kui ka õpetajal ennast tunnis mugavalt tunda. „Õppetöö ei olnud staatiline laua taga istumine. Lisaboonuseks pidasid lapsed jäätist, mis oli Mektory maja üllatuskingitus igale õpilasele. Jäätist süües vahetundi sisustada on mõnus,” lausus Liias ning lisas: „Laste sõnul oli see parim koolitund, mis seni toimunud.”

TTÜ innovatsiooni ja rahvusvaheliste suhete prorektor ning Mektory keskuse direktor Tea Varrak avaldas samuti rõõmu projekti eduka alguse üle: „Ülikoolina loodame sellelt projektilt palju. Tahame kaasata veel rohkem koole ning algus selleks on edukalt tehtud. Eks ka meie õpime koos õpetajate ja lastega kõiki võimalusi avastama, kindlasti kujuneb siit välja edukas ja kõikidele osapooltele kasulik koostöö!”

Ülikooli pühendumist projektile ilmestab ka see, et piloottegevused lükatakse käima hoolimata sellest, et riigi rahastust projektile praegu veel ei ole. Küll aga on haridus- ja teadusministeerium algatust tunnustanud ning lootus ministeeriumi toeks on olemas. Praegu katab tekkivad kulud ülikool ise.

Õpilasi osaleb alates 3. klassist

Ehkki juba ammu teeb TTÜ koostööd mitme gümnaasiumiga, pakkudes neile kas valikaineid või võimalust ülikoolis laboreid ja praktikume sooritada, ei ole varem kaasatud vanuselt nii erinevaid sihtrühmasid. TTÜ Mektory tehnoloogiakooli eesmärk on kaasata võimalikult noori õpilasi, et lisaks tantsu- ja muusikahuvile võiks neis kujuneda välja huvi ka tehnika ja tehnoloogia vastu. Just seetõttu on pilootprojektis osalema valitud niivõrd erinevad vanuserühmad: 3.–12. klassini.

Projektiga loodame võimalikult paljude koolide õppetööd ilmestada ning pakkuda lastele võimalust kasutada ülikooli abi. Loodame koostöös õpetajatega avastada uusi põnevaid viise, kuidas õppimist ning eriti reaalainete omandamist õpilastele veelgi huvitavamaks ja praktilisemaks muuta.

TTÜ Mektory keskus avas uksed vaid veidi rohkem kui aasta tagasi, see on ainulaadne loov ja inspireeriv keskkond, mis on ühtviisi põnev ja kasulik nii teadlastele, ettevõtjatele, tudengitele kui ka kooliõpilastele. Siin põimuvad eri tegevusvaldkonnad, ülikoolid ning kohtuvad eri vanusest ja rahvusest inimesed. Maja 4450 ruutmeetril on võimalik katsetada 3D-printimist, ohutut ja lõbusat puutööd, robootikat, testida nutiseadmete rakendusi, kasutada interaktiivset Samsungi klassiruumi ja palju muud.

Mektory tehnoloogiakool on kooliõpilastele ja õpetajatele suunatud loodus- ja täppisteaduste ning insenerialade populariseerija, mis pakub põnevat ja praktilist tegevust igas eas õpilastele ning julgustab õpetajaid olema kursis uusimate suundadega insenerivaldkondades ning uuenduslikes õpetamismeetodites.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!