Teisipäeval heiskasid riigilipu Tallinna 21. kooli õpilased

22. sept. 2015 - Kommenteeri artiklit

Teisipäeva, 22. septembri varahommikul, Eesti vastupanuvõitlemise päeva päikesetõusul heiskasid sinimustvalge lipu Pika Hermanni torni Tallinna 21. kooli õpilased. Just nende kooliga on seotud aastakümnete tagune tähtis vastuhakk, et Eesti ei alistunud 1940. aasta pöördelistel päevadel hääletult võõrale võimule.

Riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder peab oluliseks selle ajaloolise sündmuse tähistamist kooliõpilastele kaasamise kaudu, et hoida sündmuse tähistamise järjepidevus kindlal alusel. „Koolinoored läksid rindele Eesti Vabadussõja raskematel hetkedel, tõstes niimoodi kogu Eesti Kaitseväe võitlusmoraali. Sellega aitasid nad kindlustada võitu Vabadussõjas. Ka tänapäeva ebakindlas maailmas on oluline, et kooliõpilased mõistaksid ja tunnustaksid Eesti riigi ideaale ning oleksid valmis Eesti arengusse panustama,” ütles Seeder.

22. septembril 2015 heiskasid riigilipu Tallinna 21. kooli õpilased ja liputoimkonna liikmed: Alari Soikmets, Hendrik Malm, Markus Kuris ja Marko-Raul Peetersoo 11. klassist ning Karl Rudolf Kunnas ja Erik Teppan 4. klassist. Pärast lipuheiskamist kohtusid poisid riigikogu aseesimehe Helir-Valdor Seederiga ning tutvusid Toompea lossi ja Riigikogu hoonega.

21. kooli liputoimkond on 1997. aastast tegutsev õpilasorganisatsioon, mis esitab, valvab ja kaitseb kooli lippu ja vajadusel riigilippu lähtudes Eesti lipu seadusest. Liputoimkond koosneb vabatahtlikest 10.–12. klassi noormeestest. Lipuvalve üksus on saanud vastava väljaõppe ja andnud piduliku vande. Liputoimkonnal on oma vorm.

Riigikogu pressitalituse teatel sai Raua tänava koolist 1940. aasta suvel Eesti armee sidepataljoni ajutine kodu, kus Eesti vabariigi sõdurid pidasid maha oma ainsa lahingu Teises maailmasõjas. Vastupanu osutas Eesti rahvas sümboolselt taas neli aastat hiljem, kui 1944. aastal taganevate Saksa okupatsioonivägede ja pealetungiva punaarmee Tallinna jõudmise eel lehvis Pika Hermanni tornis sinimustvalge lipp. Sel 22. septembril 71 aastat tagasi pidas oma viimase istungi Otto Tiefi valitsus. Selle järel algas Eesti vabaduse hoidmine paguluses.

Vastupanuvõitluse ja Otto Tiefi valitsuse päeva peetakse riigikogu otsusel riikliku tähtpäevana kaheksandat aastat.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!