Õpilasfirmade veebipood plaanib laieneda Põhjamaadesse ja Lätti

9. märts 2017 Krista Savitsch õpilasfirmade programmi juhendaja - Kommenteeri artiklit

Tänavuse õpilasfirmade laada žüriiliikmed, teiste hulgas ka endine peaminister Taavi Rõivas, õpilasfirma Jepriis teenusega tutvumas. Foto: Donna Mägi

Oma firma tegemine on õpilastele tore, õpetlik ja mõnus tegevus. Murepilved kerkivad aga pea kohale siis, kui saadakse aru, et tehtud toode või pakutav teenus ei osutu laadal tõsiseks müügiartikliks, läbimüük on väike ja kogu toodang kipub kätte jääma. Kahjuks on õpilasfirmadel igal aastal vaid loetud arv laatasid: jõululaadad ja suur õpilasfirmade laat Tallinna kahes suuremas kaubanduskeskuses. Väike osa õpilasfirmasid müüb oma tooteid ka koolilaatadel, muudel müügipäevadel või internetis, kuid mitte kõik.

2016. aasta sügisel EBS gümnaasiumi noorte asutatud õpilasfirma Jepriis jaoks oli ülalnimetatud teema suur murekoht, mis vajas kiiret ja konstruktiivset lahendamist. Niisiis otsustasid ärikooli gümnaasiumiõpilased Ron Donald, Jaagup Kukk ja Ove Leišovnieks globaalsemalt tegutseda ja avasid veebipoe Õpilasfirma24 (www.opilasfirma24.ee), kuhu on koondatud kõik aktiivsed õpilasfirmad ja nende tooted. Veebipood viib ühel ja samal veebilehel kokku nii müüja kui ka ostja.

Praegu on Õpilasfirma24 veebipoega liitunud üle tosina õpilasfirma ja Jepriis töötab selle nimel, et iga nädal uusi õpilasfirmasid juurde tuleks. Õpilasfirmadele sellise teenuse pakkumine on keeruline ning aega- ja vaevanõudev protsess, aga edu nimel on päris paljud õpilasfirmad juba veebipoega liitunud ja saanud oma edulugusid teistele esitleda. Üheks tublimaks ja parimaks näiteks on Valga põhikooli minifirma Unikad, kes esimesena liitusid ja on tänu veebiplatvormiga liitumisele suutnud maha müüa üle kümne lauamängu „Tutvume?”.

Õpilasfirma Jepriis tegevdirektor Ron Donaldi sõnul on nad tänu oma firma tegevusele saanud paljude õpilasfirmade suureks sõbraks, suunanäitajaks ja kaaslaseks. EBS-i gümnaasiumi noored on loonud võrgustiku, mis ühendab kõiki ettevõtlikke noori üle Eesti, viies omakorda kauplejad kokku ostjatega. „Suur väljakutse on tulla mugavustsoonist välja ja suhelda teiste ettevõtlike eakaaslastega ning katsetada uusi ja huvitavaid asju,” ütles Ron Donald oma sõnavõtus viimasel juhatuse koosolekul.

„Õpilasfirma arengut silmas pidades on meil väga suured ambitsioonid. Sellel õppeaastal tahame kohalikele õpilasfirmadele parimat teenust pakkuda ja seda ka edasi arendada. Uuel õppeaastal aga soovime liituda rahvusvahelise Kesk-Läänemere õpilasfirmade programmiga „Central Baltic Enterprises without Borders”, et pakkuda oma teenust ka Läti, Rootsi ja Soome õpilasfirmadele,” rääkis õpilasfirma Jepriis juht Ron Donald optimistlikult. „Väga palju räägitakse sellest, et eestlased ei suuda omavahel koostööd teha. Meie oleme küll saanud suhtlemisest õpilasfirmadega positiivse kogemuse. Enamasti on õpilasfirmad koostööks valmis ja üldine meelestatus on väga heatahtlik olnud.”

Jepriisi noortele ärimeestele toob naeratuse näole õnnestunud osalemine Junior Achievementi Eesti reklaamivõistlusel, kus nopiti võit parima reklaami kategoorias. Ärimeestele vääriliseks kingituseks pani Äripäev välja pooleaastase digitellimuse, mis annab noortele võimaluse kergesti äriuudistega kursis olla. Ajalukku on õpilasfirma Jepriis talletanud ennast 2016. aasta detsembri lõpus, kus koostöös SEB panga ja Junior Archievementiga avati õpilasfirmade ajaloos esmakordselt ametlik pangakonto. Sedagi uuendust ootasid paljud noored pikisilmi.

Ettevõtlusõpe on Eesti üldhariduskoolides kiiresti populaarsust võitnud ja viimastel aastatel üha rohkemate õpilasteni jõudnud. Üldlevinud arvamuse kohaselt annab ettevõtlik hoiak noortele edaspidises elus rohkem võimalusi olla edukas. Gümnaasiumi lõpetav noor ei pea hakkama kohe ettevõtjaks, küll aga on kõik osapooled õnnelikud, kui ellu astub noor, kes suudab mõelda ja tegutseda omaalgatuslikult ja ettevõtlikult. Õpilasfirma24 on toetamas noorte ettevõtlikkust.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!