TTÜ loob tuleviku tippinseneride kasvulava

14. sept. 2018 Katrin Vaga TTÜ Mektory kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit

Eesti tööstus vaevleb inseneride põua käes. OSKA Kutsekoja hinnangul vajatakse aastas juhi või spetsialisti ametikohtadele veerandi või isegi kolmandiku võrra enam inseneriharidusega noori, kui kõrg- ja kutsekoolides ette valmistatakse. See pessimistlik tõdemus on aga suurepärane uudis täna oma karjääri planeerivatele gümnasistidele.

Asjaolu, et igal aastal jääb hulk tulusaid ametikohti täitmata, tähendab noortele, kes õppimiseks inseneeriavaldkonna valivad, võimalust kiireks ametialaseks eduks, karjääriks Eesti ja rahvusvahelistes ettevõtetes ning keskmisest tunduvalt kõrgemat töötasu. Näitamaks, kuidas tippinsenerid saavad maailma muuta ning kui põnevaid probleeme tööstuses lahendatakse, avas TTÜ Mektory tehnoloogiakool aasta alguses noore inseneri programmi (suupärase nimetusega NIP), mis ootab gruppidesse noori alates põhikooli lõpuklassist. Eesmärk on ärgitada noortes huvi inseneeria vastu just praktiliste rakenduste kaudu. Õpe toimub laupäeviti, et osa saaksid võtta ka kaugemal elavad noored.

Noor insener Robert Seredenko omavalmistatud tootearenduse LED-salliga. Foto: erakogu

Tehnoloogiakooli koordinaatori Karin Kääri sõnul on NIP osutunud pelgalt kuuekuise toimimise jooksul väga populaarseks. Tegemist on ainukese programmiga Eestis, mille eesmärk on populariseerida reaalaineid ja aidata noortel leida endas insenerikutsumus. Eri valdkondade tutvustamisel kasutatakse peale auditoorse ka õuesõpet, tehakse praktilisi ülesandeid ja käiakse külas ettevõtetes. Huvilistele selgitatakse, miks sageli igava ja mõttetuna tunduvaid reaalaineid õppida ja milline põnev maailm peitub materjalitehnoloogia, logistika ja virtuaallahenduste taga.

Inseneeria on tänase tööjõuturu kõige suurema spetsialistinõudlusega valdkond,“ selgitab Käär, lisades, et teemapäevade juhendajad on oma ala tipud TTÜ õppejõudude hulgast.

Kaks eelmisel õppeaastal alustanud rühma täitusid väga kiiresti ja hoolimata võimalusest teemasid valida osutus populaarseks kogu programmi läbimine. Esimese rühma vilistlase Patrik Kalda sõnul oli kõige raskem laupäevadel tavapärasest varem ärgata, aga põnev programm oli pingutust väärt.

Väga lahe oli! Nägin, kui lai ala inseneeria on,“ ütleb Kalda. „Iga õppepäev toimus eri kohas, anti mitmesuguseid ülesandeid. Minu lemmikud olid elektromehaanika, tootearenduse ja robootika õppepäevad. Soojalt soovitan!“ Tema ja tema rühmakaaslased said maikuus ka kursuse edukat läbimist tõendava TTÜ tunnistuse.

Uued huvilised on oodatud NIP-iga liituma juba oktoobrist, programm on osalejatele tasuta, seda toetab regionaalarengu fond, õppida saab nii eesti kui ka vene keeles. Juttu tuleb elektrist, magnetismist, veest ja ventilatsioonist, vaadeldakse kütuste omadusi, taastuvenergia võimalusi ja tootmist. Eraldi tähelepanu all on tootearendus ja robootika, aga ka ehitus, teede projekteerimine ja liikluse modelleerimine.

Teede ja sildade õppepäeval ehitatakse kõigepealt meeskonniti pabersildu, mille omadusi testitakse. Seejärel õpitakse teid projekteerima ja projekteeritakse arvutiprogrammi Civil3D abil kergliiklustee ning fooriristmiku taktijaotus,“ loendab Käär tegevusi.

Vee teemapäeval osalevad noored osalevad laboris ja looduses vee kvaliteedinäitajate määramisel. Peatselt on tehnoloogiakoolil plaanis sõita NIP-i tutvustama Pärnusse ja Haapsallu, kuid lisainfot saab ka TTÜ Mektory tehnoloogiakooli kodulehelt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!