Õpetajad särasid Estonias ja teleekraanil

19. okt. 2018 Sirje Pärismaa, Raivo Juurak toimetajad - Kommenteeri artiklit

Eeskava üks tipphetki oli Reigo Ahvena ansambli poolt kopsikutel ja pottidel mängitud rütmimuusika. Foto: HTM

 

Aasta õpetaja gala kuuendal toimumisaastal jõudis pidu pealinna Estonia kontserdisaali. Riigi juubeliaasta tõi parimatele lisaks Joosepi kujule ka riiklikud preemiad, millest suurima – 65 000 euro suuruse elutööpreemia – sai TÜ emeriitprofessor Ülo Vooglaid.

ETV ja ETV+ vahendusel tuhandetesse kodudesse jõudnud haridusaasta tippsündmusse mahtus hoogsat ja lõbusat vaatemängu kolme tulevase kaunite kunstide kooli õppeasutuse (Otsa-kooli, muusikakeskkooli ja balletikooli) endiste ja tänaste õpilaste ning õpetajate esituses, aga ka hingeminevaid hetki, kui õpilased oma laureaatidest õpetajate poole pöördusid ja neile auhinna üle andsid.

Laureaadid valiti välja enam kui 1300 kandidaadi seast.

Tunnen teie üle uhkust ja mõtlen teie igapäevatööle nii tänuliku lapsevanema kui ka ministrina,“ lausus Mailis Reps.

 

Reemo Voltri.

Kuidas õpetaja gala eeskava tundus?

Reemo Voltri, Eesti haridustöötajate liidu esimees: Tänavuse õpetaja gala programm jättis väga hea mulje. Oli tihedam kui eelmistel aastatel. Ettefilmitud sketše ei olnud, aga kava oli nendetagi lahendatud väga hästi. Kõik sujus. Arvan, et õpetaja gala on sedavõrd väärt sündmus, et peab kindlasti jätkama. See toob õpetajaameti nähtavamale, väärtustab seda meie ühiskonnas. Riiklikud hariduspreemiad ja elutööpreemia aitavad samuti kaasa, et meie noorem põlvkond näeks oma tulevikku õpetajaametis senisest rohkem.

Kui eeskavast rääkida, siis oli tore, et õpetajatele esinesid õpilased, mitte tuntud artistid, keda kuuleb raadiost ja näeb televiisorist iga päev. Nägime laval kolme kooli toredat koostööd ja saime veenduda, et need koolid väärivad ilusat ühist koolimaja.

Õpetajate tänavune gala rõhutas veel seda, et meie kool ei ole ainult teadus- ega käelise oskuse põhine jne, vaid seal saab õppida ka laulu, pillimängu, tantsu ja edendada ka seda kultuuri. Väga meeldiv oli näha, et nii Otsa-kooli, muusikakeskkooli kui ka balletikooli õpilased esinesid kõrgel professionaalsel tasemel. Saime taas kord veenduda, et need koolid ei lase välja harrastajaid, vaid oma ala meistreid. Muusikakeskkooli sümfooniaorkester kõlas erakordselt hästi.

Eeskava hea leid oli Rahel Ollisaar, kes proovis kogu eeskava jooksul koolides erialasid selgeks õppida. Proovis siin ja seal ja lõpuks jõudis pikkade otsingute järel arusaamisele, et tema kutsumus on olla õpetaja. Päris efektne oli, kui ta ilmus eeskava lõpul lavale õpetajale tüüpilises ontlikus kostüümis ja prillides. Tore puänt oli!

Meeldejääv oli Reigo Ahvena lavastatud kopsikute ja kausside orkester, mille rütmid olid kaasakiskuvad. Nägime, et muusikat saab teha ka kallite instrumentideta.

Lõpetuseks toonitan veel, et Valter Soosalu ja Jevgeni Grib olid väga head õhtujuhid, oskasid kogu aeg tempot üleval hoida ja eeskava lõpp saabus üllatavalt ruttu. Aitäh ka Vahur Kellerile nii hea eeskava kokkupanemise eest.

 

Mis mõtteid ja emotsioone gala tekitas?

Hariduse aasta teo tiitli pälvinud Eesti koolide teadusteatrite festivali eestvedaja Ave Vitsut (Viljandi gümnaasium): Eestimaa teadusteatreid on märgatud. Õpilased, kes selle tegevuse on ette võtnud, ja õpetajad, kes on neid innustanud, on seda väärt. Mitte ainult meie koolis, vaid ka mujal. Teadusteatreid on üha rohkem, areng toimub, julgust ja ideid tuleb juurde, tähtis on multiandekus. Tulekul on juba viies festival. Kogenud tegijad annavad etendusi ka väljaspool festivali. Osa õpilasi ühendab selle uurimistööga. See on palju laiem ettevõtmine, kui piduhetkel paistab.

Aasta kutseõppeasutuse õpetaja Merit Karise (Kuressaare ametikool): Tunnustus tuli kõige õigemal ajal. Käes on hetk, mil mõtlen, et on aastaid tööd tehtud, on aeg mõelda õpiku kirjutamisele, töö kokkuvõtmisele. Ülesandeid ja projekte on kogunenud nii palju, et tasub mõelda, mida neist kirja panna. Et teised õpetajad saaksid kasu ja inspiratsiooni. Tunnustus koos nii suure summaga annab võimaluse tempot maha võtta ja senitehtut läbi töötada.

Aasta hariduse sõbraks valitud Palamuse pritsumeeste eestvedaja Margus Kaasik: Oleme üks kogukond, ikka tuleb õlg alla panna. Meie liikmete endi lapsed käivad või on käinud koolis. Meid toetatakse, meie toetame samamoodi.

Üks suuremaid ja eredamaid asju on olnud kolmele klassile ujumiskoolituse korraldamine kahe aasta jooksul. Lastele väga meeldis ka uisuväljaku tegemine kooli uuele staadionile. Väljakut kasutati aktiivselt. Varem pidid nad jõe peal käima. Ka kooli kehalise kasvatuse tundides sai nüüd uisutada.

Aasta klassijuhataja Kadi-Ly Jaansalu (Põltsamaa ühisgümnaasium): Armastan lapsi, kuulan neid ja nende soove. Praegune klass on minu jaoks kolmas. Esimest õpetasin viis aastat. Nemad olid minu jaoks õpetajad klassi juhatamise teel, nende pealt tulid kogemused. Kui kooli lähed, siis ainet oskad õpetada, aga klassi juhatada on juba raskem. Kogemused tulevad aastatega. Osa õpetajaid ei taha olla klassijuhatajad, neile soovitan korra siiski proovida. Äkki hakkab meeldima.

Ei ole veel jõudnud mõelda, mida rahaga teha. Koos perega planeerime midagi toredat – puhkus ja hästi palju raamatuid. Saan nüüd vaadata raamatupoes vabama pilguga ringi, kindlasti tuleb sealt ka kingitusi nii minu lastele kui ka õpilastele.

 


Aasta õpetaja 2018 laureaadid

 • Elutööpreemia Ülo Vooglaid.
 • Aasta lasteaiaõpetaja Birgitta Tints (Tallinna Tammetõru lasteaed).
 • Aasta klassiõpetaja Malle Mager (Vinni-Pajusti gümnaasium).
 • Aasta klassijuhataja Kadi-Ly Jaansalu (Põltsamaa ühisgümnaasium).
 • Aasta põhikooli aineõpetaja Mart Soobik (Tallinna 21. kool).
 • Aasta gümnaasiumiõpetaja Villu Raja (Tallinna reaalkool).
 • Aasta kutseõppeasutuse õpetaja Merit Karise (Kuressaare ametikool).
 • Aasta õppejõud Merle Kolga (Tartu tervishoiu kõrgkool).
 • Aasta tugispetsialist Inga Brin (Tartu Hiie kool).
 • Aasta õppeasutuse juht Ülle Ernits (Tallinna tervishoiu kõrgkool)
 • Aasta hariduse sõber Palamuse pritsumehed.
 • Haridusasutuse aasta tegu Eesti koolide teadusteatrite festival (Ave Vitsut ja meeskond, Viljandi gümnaasium).
 • Aasta parimad õppurid Mairold Mänd ja Erik Rüütel (Räpina aianduskool), Marit Kutman (Tartu Kesklinna kool), Kristjan Kannukene (EMTA).
 • Aasta juhendaja Rudolf Bichele (TÜ).

 

Vaata ka videot:


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!