Tähekese ja Hea Lapse suur sõnade leiutamise võistlus on alanud!

15. veebr. 2019 - 2 kommentaari

2019. aasta on kuulutatud eesti keele aastaks, et väärtustada meie ilusat emakeelt. Lasteajakirjad Täheke ja Hea Laps kutsuvad oma lugejaid üles leiutama uusi emakeelseid sõnu võõrkeelsete ja laensõnade asemel.

Võistlus toimub neljas vanuserühmas: eelkooliealised lapsed, 1.–2., 3.–4. ja 5.–7. klass. Osaleda võib üksikult, aga ka rühmade või klassidena. Võistlus kestab terve veebruari, vastuseid ootame 1. märtsiks. Võitjad kuulutame välja emakeelepäeval, 14. märtsil ja võidusõnad ilmuvad aprillikuu Tähekeses ja Heas Lapses.

Vasteid võib leiutada nii kõigile kümnele kui ka paarile-kolmele sõnale. Ühele sõnale võib pakkuda mitu vastust.

Ootame Tähekese lugejate säravaid sõnaleide meiliaadressil taheke@taheke.ee, postiaadressil SÕNAVÕISTLUS, Täheke, Roosikrantsi 6, 10146 Tallinn. Oma võistlustöö saad meile läkitada ka Lastejaam.ee lehelt Tähekese vagunist. Samast võistlusest kõneleb 4. veebruaril ETV saade „Lastetuba“.

Parimatele on auhinnaks raamatud, Tähekese ja Hea Lapse aastatellimused, Rahva Raamatu kinkekaardid ning kohtumine Tähekese ja Hea Lapse toimetajatega. Võistlus toimub koostöös Eesti Keele Instituudi ja Rahva Raamatuga.

 

Sõnad on järgmised*

 • Cool – äge, lahe, vinge … Aga kuidas veel võiks öelda?
 • Bodi – beebide ja naiste rõivaese, kus on ühendatud särk ja püksid.
 • Topp – tüdrukute rõivaese.
 • Snowtube – suure autokummi kujuline vahend kelgutamiseks.
 • Emotikon – märk, millega tundeid väljendada ja mida saab mobiiltelefonis sõnumile lisada.
 • Okei – hästi. (Me kõik kasutame seda sõna, aga äkki suudaks leiutada mõne eestikeelse selle asemele?)
 • Tšau – tere või head aega. Aga äkki ütleks kuidagi muudmoodi?
 • Hängima – ringi jõlkuma või logelema.
 • Hot dog – pika viineriga kuum sai kiireks ampsuks.
 • Outlet – pood, kus müüakse alghinnast odavamaid kaupu.
 • Catering – peole või üritusele tellitav toit ja teenindus. Kõik räägime keitöringist, aga kuidas võiks seda öelda eesti keeles?
 • Sotsiaalmeedia – Näoraamat, Instagram, Snapchat ja teised suhtlemiskanalid. Kuidas neid ühe toreda ja lihtsa sõnaga nimetada?
 • PowerPointi esitlus – nimetame arvutiga tehtud esitlust selle programmi nimega, aga kas seda võiks kutsuda kuidagi teisiti?
 • Aksessuaar – lisand või kaunistus, mis kuulub riietuse juurde ja muudab selle põnevamaks.
 • Vintage – väärtuslikuks muutunud riietus- või tarbeese 20. sajandist.
 • Influencer – inimene, kellel on sotsiaalmeedias palju jälgijaid ja kes selle kaudu inimesi mõjutab.

*Kümme kergemat sõna ilmub Tähekeses, kõik sõnad ilmuvad Heas Lapses


2 kommentaari teemale “Tähekese ja Hea Lapse suur sõnade leiutamise võistlus on alanud!”

 1. Tiit ütleb:

  Täiesti hädapärane vajadus! “Tark” maailm surub igasuguste uuendustega hoogsalt peale. Eestikeelsuse tagamise nimel – peanupud tööle!

 2. Margit-Mariann Koppel ütleb:

  Emakeelepäeva esinemise eel läksin “Sõnamuusika” proovi ideega tuua lavale keele-ja põlvkondade konflikt. Mis sellest välja arenes, mäletab Nõmme Kultuurimaja tänuväärne publik. Mul on hea meel, et meie slängitamine, mh. K. J. Petersoni luulega, on teid maakeele surma etüüdides demonstreerides malli võtvalt inspireerinud. Petersonlikult küsides: “Kas keel, mis tripib 24/7, saab olla forever?”.
  Meie soovime rääkida keeles, milles meid kuulatakse.
  Sõnataidur, keelemees J. Aavik on öelnud, et halb keel ei vääri head saatust: http://kultuur.elu.ee/ke472_aavik.htm

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!