Hiina tervisekultuur qi gong aitab korrastada füüsist ja vaimu

8. märts 2019 Annika Poldre toimetaja - Kommenteeri artiklit

2017. aastal Berliinis toimunud Euroopa Hiina tervise qi gong’i sümpoosionil esinesid harjutustega ettekannete vahepeal Saksa meditsiiniuuringutes osalenud. Foto: Annika Poldre

 

Qi gong on iidne Hiina tervisekunst, mis toetub vanadele filosoofiatele, nagu budism, taoism ja konfutsianism. Selle eesmärk on olla terve ning elada pikalt, õnnelikult ja harmooniliselt. Harjutustega pannakse liikuma keha sisemine energia.

Qi gong’i süsteemis on ühendatud liikumine, hingamine ja tähelepanu keskendamine eesmärgiga hoida ja parandada tervist ning tugevdada elujõudu. Praktikaid on kolme liiki: võitluskunstid, ravipraktikad ja tervisevõimlemine. Alternatiivses meditsiinis soovitataksegi viimast tervise tugevdamise eesmärgil. Qi gong’iga tegeldakse mitte ainult Aasias, vaid ka paljudes Lääne-Euroopa riikides ning Ameerikas. Hiinlaste eestvõttel ja innustusel korraldatakse võistlusi Euroopas ja mujal maailmas, kuigi võistlemine sel alal pole peamine eesmärk. Võistlused on tavaliselt ühendatud valdkonda tutvustava teadusliku sümpoosioniga, kus on sõna võtnud ka teadlased, kes on qi gong’i mõju tervisele uurinud. Uuringutest on selgunud, et katsealustel on harjutuste sooritamise tulemusena alanenud vererõhk, paranenud tasakaal ja mälu.

Harjutuste sooritamisel on tähtis, et mõte püsiks liikumise juures. Sujuvalt harjutusi tehes väheneb pinge nii kehas kui ka meeles ning tugevneb immuunsüsteem. Harjutustest saavad tuge hingamis- ja seedesüsteem, vere- ja lümfiringe ning südame-veresoonkond. Rahunenud meel aitab toime tulla emotsioonidega. Hiina traditsioonilise meditsiini järgi võivad tugevad emotsioonid ja liigne mõtlemine häirida ja takistada organite normaalset talitlust ning lõpuks põhjustada haigusi. Näiteks teavad hiinlased, et viha võib kahjustada maksa ja sappi; ülevoolav rõõm häirida südant ja peensoolt; liigne mõtlemine võib kahjustada magu ja põrna; kurbus mõjutab kopsu ja jämesoolt ning hirm võib rikkuda neere ja kusepõit.

QI gong sobib ka lastele, kes harjutuste abil saavad suunata oma energiat ja parandada keskendumisvõimet. Pingelise töö tegijail on võimalik järjekindlalt qi gong’i harrastades vähendada stressi. Eakamad inimesed saavad selle läbi parandada oma elukvaliteeti. Rasedatel aitavad harjutused sünnitust ette valmistada.

Eestis algasid Hiina tervise qi gong’i koolitused 1990-ndate algul. Jaapanlane Takashi Tsumura koos soomlasest tõlgi Kauko Uusoksaga olid siin esimesed õpetajad. Eestis on käinud õpetamas pea igal aastal ka Hiina meistrid ning nüüdseks on paljud eestlased omandanud seda tervisekultuuri Hiinas.

 

Qi tähendabki tõlkes energia, gong’i võiks tõlkida: praktika või oskus, see tõlgitakse eesti keelde ka tööks ja antakse mõistele tähendus „töö energiaga“.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!