Põnevaid pildiraamatuid on Eestis palju

31. mai 2019 Liina Velner - Kommenteeri artiklit

Eesti lugemisühing osaleb Erasmus+ projektis „3MR Making the Most of the Magic of Reading“. Selle pika ja kohmaka ingliskeelse nime taga on peidus lihtne sisu – projekti eesmärk on toetada varase kirjaoskuse arengut ning teadvustada kvaliteetsete pildiraamatute ettelugemise tähtsust koolieelses eas lastele.

Pildiraamatute ettelugemine arendab lapse keelelisi ja kognitiivseid oskusi, visuaalset kujutlusvõimet, on lõbus ja kaasahaarav. Ette lugedes tabame mitu kärbest ühe hoobiga. Lapsed on vastuvõtlikud ja taibukad. Nad on huvitatud piltidest ja loost ning oskavad nautida täiskasvanu ettelugemist. Emotsionaalne side, mis tekib koos raamatu vaatamisest-kuulamisest, on väga oluline.

Mida varem teeb laps tutvust päris raamatuga, seda parem. Häid pildiraamatuid ilmub Eestis palju ja valikut õnneks on.

Ette ei pea lugema ainult unejutuks, vaid raamatut võib koos lugeda-vaadata igal ajal ja igas kohas (arsti ooteruumis, rongis, lugemispesas). Laseme lapsel ise raamatu valida ja teeme loo põnevaks! Laps kuulab isegi siis, kui meile tundub, et ta tegutseb omaette ettelugeja läheduses. Ettelugemiseks tuleb võtta aega ja pühenduda loetule.

Koostöös Rumeenia, Belgia ja Itaalia varase kirjaoskuse ja arengu edendamise spetsialistidega töötame kolme aasta jooksul välja juhendmaterjali ja õppekava koolitamaks lasteaiaõpetajaid ja muid koolieelikute õpetamise ja kasvatamisega seotud inimesi: lapsehoidjaid, raamatukoguhoidjaid, mänguringide juhendajaid, logopeede, eripedagooge, üliõpilasi, vabatahtlikke ning lapsevanemaid.

Kuna üha vähemates peredes leidub kvaliteetseid lasteraamatuid, koos lapsega raamatukogus käiakse harva ja helendavad ekraanid on igal ajal taskust võtta, on pildiraamatute ettelugemise teema päevakajaline ja väärib tähelepanu.

Soovime ettelugemisprojekti kaasata ka meist erineva kultuuri- ja sotsiaalmajandusliku taustaga lapsed ja pered, et kõik saaksid osa pildiraamatutest ja nende maagiast.

Huvitatutel on võimalik liituda Facebooki grupiga Pildiraamatu maagid. Jooksvat infot leiab ka Eesti lugemisühingu kodulehel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!