Gümnasistid tallavad Petersoni radu

14. juuni 2019 Sirje Pärismaa toimetaja - 1 Kommentaar
Keeleretke avamine. Fotod: Anett Kreinin

Paarsada Tartu gümnasisti koos õpetajatega läbivad sel nädalal jalgsi Kristjan Jaak Petersoni rännutee Riiast Tartusse. Eesti keele aasta raames aset leidev keeleretk algas 9. juunil Riiast Petersoni mälestuskivi juurest ja lõpeb homme, 15. juunil Tartus Toomemäel Petersoni ausamba juures.

„Peamised lootused on suunatud taevasse, et ei tuleks väga ägedat vihma ega liiga suurt päikest,“ lausus keeleretke vedaja, emakeele seltsi abiesimees Jüri Valge.

Retkel osalevad õpilased ja õpetajad Kristjan Jaak Petersoni, Miina Härma, Tamme, Annelinna, Hugo Treffneri, Jaan Poska ja Rõngu gümnaasiumist ning Riia eesti koolist ja Eesti üliõpilaste seltsist.

Koolide vahel on teekond ära jagatud, iga vahetus sammub (või sõidab rattaga) kümmekond kilomeetrit. Kuid Tamme gümnaasiumi õpilaste valmistatud rännukepp läbib kogu teekonna ja see antakse 15. juunil üle Tartu ülikooli rektorile.

Teekond on umbes 250 km pikk. Igasse päeva mahub ka konverents eesti keele ja kultuuri teemadel, et laiendada õpilaste silmaringi.

Esimene vahetus tuli mööda kergliiklusteid Riiast välja, teine suundus raudteeäärsele liivarajale. Kuna Riia-Pihkva maanteel on kapitaalremont, tuli kolmandal vahetusel, kuhu kuulus Kristjan Jaak Petersoni gümnaasiumi spordilembene direktor Merike Kaste koos kehalise kasvatuse õpetajaga, teha kõrvalteede kaudu juba pikem ring, 28 kilomeetrit.

„Petersoni kepp oli kenasti ratta raami külge teibitud, tundsime ennast rõõmsalt ning väntasime Garkalnest Krustinisse, kus andsime retke kepi neljandale vahetusele õigel ajal üle,“ rääkis Merike Kaste.

„Keeleretk on meile väga oluline üritus. Õpilased tunnevad ennast väljavalituina Tartu gümnaasiumiõpilaste seas. Nad osalesid eesti keele avakonverentsil suursaatkonnas Riias, olid retke alustajad koos Riia eesti kooliga ning läbisid esimesed 50 kilomeetrit ning tõid Petersoni kepi Raganasse.“

Petersoni gümnaasiumis tehakse aasta ringi üritusi, kus peategelaseks Peterson. Emakeelepäeval, Kristjan Jaagu sünnipäeval, toimub õpilaskonverents ja pärast seda on pidulik üritus Toomemäel Petersoni kuju juures, kus õpilased annavad vande ilusas eesti keeles. Sügiseti on Petersoni jooks, kus klassid jooksevad ning spordirakenduse abil joonistavad Petersoni kuju. Igal aastal toimub ka PEFF – Petersoni gümnaasiumi etenduste ja filmide festival, kus õpilased esitavad enda loomingut.

Traditsiooniliseks on muutunud ka konverents ja matk. Kaste sõnul on gümnaasiumiperel väga hea meel, et nende väikesest sammust on saanud suur ning kooliüritus muutunud rahvusvaheliseks.

24. septembril on TÜ ajaloo muuseumis keeleretke lõpukonverents, kus esitletakse videofilmi, mille paneb retkeliste muljete ja videote põhjal kokku Petersoni gümnaasium.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Gümnasistid tallavad Petersoni radu”

  1. […] Gümnasistid tallavad Petersoni radu […]

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!