Legoautod sööstsid kossuplatsil

17. jaan. 2020 Heiki Raudla peatoimetaja - Kommenteeri artiklit

Laupäeval toimusid Muhu saarel kohalikus spordihallis esimesed Eesti meistrivõistlused tagasitõmmatavate legoautode kiirenduses.

Kuuemeetrisel rajal selgitati välja kolm parimat kahes vanuseklassis ühemootoriliste, kahemootoriliste ning kolme- ja enamamootoriliste autode kategoorias.

Absoluutse rekordi – 1,53 sekundit – sõitis kolme- ja enamamootoriliste klassis välja Uku Hinnosaar.

Osalejad olid legoklotsidest valmis ehitanud oma võistlusauto. Selleks võis kasutada ainult tagasitõmmatavaid mootoreid, elektrimootorid polnud lubatud. Auto pidi jõudma üle poole korvpalliväljaku ning võitjaks kuulutati see, mis kiiremini finišijoone ületab.

Kokku osales 40 võistlejat Harjumaalt, Raplamaalt, Viljandimaalt, Saaremaalt, Hiiumaalt, Lääne-Virumaalt ja Muhust (viis võistlejat kodusaarelt).

Mõte korraldada tagasitõmmatavate legoautode kiirendusvõistlus tuli Tõnis Hinnosaarel elutoas lastega mängides. Peres on kolm last: Kõu on 5-aastane, Uku 11-aastane ja Iti ühene. Iti eelistab vendade eeskujul samuti autodega mängida.

„Legod on meie mängutoa keskne osa, nendega mängime pidevalt,“ tunnistab isa. „Poistel on samuti huvi autode vastu, peres on ka mitu pärisautot.“

Tõnis Hinnosaar ütles idee sünni kohta, et kuna autokiirendussport ka talle endale meeldib, hakkaski veerema mõte ühendada päris kiirenduse põhimõtted lõbusa ja mängulise laste võistlusega, et väärtustada perega koosolemist, mängimist ja ajaveetmist.

Ta tunnistab, et pole ise kiirendusrajal võistelnud, aga huvi on selle vastu tundnud noorusest peale. Peres on ka hobiauto Chevrolet Chevelle SS 454 aastast 1972, mis on täisvereline 470-hobujõuline 7,4-liitrise töömahuga Ameerika muskelauto.

Legoautode kiirendusvõistluse mõte tekkis läinud aasta oktoobris ja kohe hakati üritust innukalt ka ette valmistama. „Mõtlesin detailselt läbi kogu süsteemi ja idee, leidsime tublid abilised organiseerimiseks,“ selgitas korraldaja.

Võistluskategooriad mõtles ta välja, võttes aluseks päris kiirendusvõistluse kategooriad. Seal on samuti väiksema töömahuga mootorite klass, kus saavad osaleda sisuliselt tänavaautod. Edasi tuleb edasiarendatud autode klass ning päris kiirenduses piiramatu ja kõige võimsam kategooria, mis meil on vastavalt kolme- ja enamamootoriliste klass nimega Outlaw.

„Nimetasime seda Eesti esimesteks meistrivõistlusteks vihjega, et tulevad ka teised. Kuna ei ole leidnud, et selliseid võistlusi ka mujal korraldatud on, siis ma ei välista, et need võiksid muutuda rahvusvahelisteks,“ tutvustas Hinnosaar ambitsioonikaid tulevikuplaane.

Hinnosaar ütles, et järgmisel aastal toimuvad võistlused jälle: kuupäev on juba paigas – 16.01.

„Ruumi uutele osalejatele on ning ootame uuel aastal suuremat osavõttu,“ lisas korraldaja.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!