Lapsehoiuteenuse olulisus kriisi ajal

20. märts 2020 Kristi Stahl lasteklubi Väike Päike ja Eesti lastehoidude liit - Kommenteeri artiklit
Kristi Stahl.

Kunagi varem ei ole lapsehoiuteenus olnud nii oluline kui praeguse kriisi ajal. Lasteaiaõpetajatel ja lapsehoidjatel on praegu ülioluline roll majanduse toimimas hoidmisel ja ka viiruse leviku tõkestamisel riskirühma kuuluvate inimesteni. Kui lastevanemad ei saa enam tööl käia või on sunnitud lapsed viima vanavanemate juurde, on kriisi mõju palju ulatuslikum ja kahju majandusele veelgi suurem.

Oleme koos arstide, päästetöötajate, politsei- ja piirivalveametnike, aga ka poemüüjate, ajakirjanike, prügivedajate ja paljude teiste oluliste ametite esindajatega nii-öelda kriisi eesrindel. Tegutseme üheskoos selle nimel, et meid ootaksid taas ees helgemad ajad.

Tsiteerides president Kersti Kaljulaidi: „Üksi eriolukord ega kriisikomisjon ei saa meid aidata, kui me kõik koos ei pinguta. Tänan siiralt kõiki ametnikke, poliitikuid, elutähtsate teenuste tagajaid, aga ka lasteaednikke, poemüüjaid, bussijuhte, toidukullereid, ajakirjanikke ja teisi, kes hoiavad meie ühiskonna vereringe töös ja elujõulisena.“

Loomulikult jätavad väga paljud lastevanemad oma lapse praeguses eriolukorras koju ja püsivad ka ise vähemalt aprilli alguseni kodus. Tööl käib vähendatud arv töötajaid ja lapsi on kohal vähem kui pooled nimekirjas olevatest. Kõik lastehoiud ja -aiad on kasutusele võtnud ranged meetmed viiruse leviku tõkestamiseks, enamikus on mindud üle sisuliselt õuesõppele ja paljud muretsevad, kuidas pikemas perspektiivis sellise töökorralduse juures ellu jääda. Tegu on ju suures osas väikeettevõtetega.

Suhe määramatuse ja kriisiga on väljakutse kõigile – saame sellest üheskoos üle hoolimise, üksteisega arvestamise ning koostööga!

11. märtsil allkirjastasid lasteklubi Väike Päike, Eesti Montessori ühingu ja Eesti lastevanemate liidu esindajad notaris MTÜ Eesti lastehoidude liidu asutamislepingu. Vastloodud liidu eesmärk on ühendada Eestis tegutsevad lastehoiud ühtseks võrgustikuks, luua lastehoidudele ühine inforuum ning aidata kaasa lapsehoiuteenuse kvaliteedi tõstmisele ja jätkusuutlikkusele.

Eesti lastehoidude liidu ja selle tegemiste kohta saab lisainfot nende kodulehelt https://elhl.ee/ ning Facebookist, kodulehel on võimalik täita ka liikmeks astumise ankeet.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!