Vastulause

3. mai 2020 Terje Jürivete Pärnu linnavalitsuse kaasava hariduse spetsialist - Kommenteeri artiklit

24. aprilli Õpetajate Lehes ilmus Kiltsi kooli õpetaja Mari-Vivian Ellami sulest artikkel „Riik on eraldanud toiduraha iga lapse jaoks. Kuhu see kaob?“. Pärnu linna koolide koolitoidu kohta sisaldab nimetatud artikkel tõele mittevastavat infot.

Pärnu linnavalitsus koolipidajana lähtub haridus- ja teadusministeeriumi välja antud juhistest koolilõuna korraldamiseks distantsõppe perioodil. Eriolukord ei olegi tavaolukord ja koolid praegusel ajal õpilasi harjunud viisil toitlustada ei saa.

Pärnu linna üldhariduskoolides õpib üle 6000 õpilase, mis tähendab, et mingeid eriolukorrast tingitud reegleid tuleb kehtestada ka koolitoidu jagamisele, et abivajajad saaksid abi mõistlikul viisil ja kõigi tervise turvalisus oleks tagatud.

Eriolukorrast tingituna otsustasime koostöös sotsiaal- ja haridusosakonna spetsialistidega, et sooja koolitoitu saavad õpilased, kelle perel on keeruline majanduslik olukord, vanem/vanemad tööl eesliinil (meditsiin, pääste, toidukaupluste klienditeenindajad jt) ning lapsevanemad, kelle sissetulek kahanes märgatavalt.

Pärnu linnavalitsuse sotsiaal- ja haridusosakond tegid ja jätkavad koostööd sooja koolitoitu vajavate laste väljaselgitamiseks. Kaasatud on koolide juhtkonnad, HEV-õpilaste õppe korraldajad koolides, klassijuhatajad/õpetajad, koolide tugispetsialistid, lastekaitse spetsialistid. Lastevanematega suheldakse otse nii telefoni kui e-posti teel.

Hakkasime sooja koolilõunat pakkuma kohe pärast eriolukorra väljakuulutamist. Sellele eelnes arutelu kuivtoidupakkide ja sooja koolilõuna pakkumise eeliste/puuduste üle. Jõudsime otsusele, et soe koolitoit on kodus üksi olevale põhikooliõpilasele tervislikum kui toiduained, millest väike laps ei oska veel süüa valmistada.

Soe koolitoit viidi esmaspäeval (27. aprillil) koju 365 õpilasele, nimekiri täieneb iga päev.

Meie poole pöörduvad nii vanemad ise kui klassijuhatajad ja tugispetsialistid. Isiklikult võtan iga koolitoidu nimekirja lisatud lapsevanemaga/noorega ühendust ja räägime toidu kättesaamise protseduuri läbi.

Meie pakutavat koolitoitu saavad ka kutsekooliõpilased (sh Tallinnas asuvate kutsekoolide õpilased) ja gümnaasiumiõpilased.

Vaid mõned üksikud lapsevanemad on avaldanud soovi saada siiski kuivtoidupakke või näidanud välja rahulolematust, ülejäänud vanemate sõnul on meie tegevus nende perele suureks abiks ja nad on tänulikud.

Kuivtoidupakke Pärnu linnale kuuluvates üldhariduskoolides ei jagata, v.a tõhusamat hariduslikku tuge vajavate laste koolis. Viimati mainitute puhul on küsimus lapse vajaduses eritoitumise järele, mille tõttu lapsele n-ö tavaline koolitoit ei sobi.

Kuivtoidupakke jagatakse mõnes Pärnu linnas tegutsevas erakoolis või siis hoopis mõne teise organisatsiooni kaudu.

Küsimuse üle, kuhu kaob koolitoidu raha, keegi muretsema ei pea. Raha üle peab arvet omavalitsuse finantsteenistus ja see ei kao kuskile, seisab lihtsalt ja ootab oma aega, et seda saaks kasutada näiteks sügisel veelgi parema kvaliteediga koolitoidu pakkumiseks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!