IN MEMORIAM Helve Raik (14.07.1932–12.09.2020)

18. sept. 2020 - Kommenteeri artiklit

Sel aastal tuleb sügis teisiti. Tarkusekuu 12. päeval lahkus legendaarne õpetaja, koolijuht ja hariduselu edendaja Helve Raik.

Tema haridustee/koolitee pikkuseks kujunes peaaegu kolmveerand sajandit. Pikkade tööaastate jooksul tunnustati tema pühendumust haridusvaldkonnale mitmeti. Ta nimetati Eesti NSV teeneliseks õpetajaks (1971) ja Tartumaa aasta koolitajaks (2004). Ta pälvis Valgetähe IV klassi teenetemärgi (2014), Tartu Tähe (2008) ja Tartumaa Kuldse Tammeoksa (2011). Kõige suurem tunnustus tema jaoks oli see, kui ta õpilaste silmad särasid ja neil elus hästi läks – olgu siis õpetaja, teadlase, arsti, müüja või emana.

14. juulil 1932 Rakveres sündinud Helve Raik lõpetas 1955. aastal Tartu ülikooli geograafiaosakonna ning töötas seejärel kuus aastat Tartu 2. ja 3. keskkoolis geograafiaõpetajana. Aastail 1961–1972 oli ta Tartu 5. keskkoolis õppealajuhataja ja 1972–1988 sama kooli direktor. Helve ja tema toonaste kolleegide loodu on senini Tamme gümnaasiumi sisu alus. Hinge ja tegudega oma kooli küljes oli ta elu lõpuni. Ta tundis alati huvi kooli käekäigu vastu ning kasutas talle omast head mälu, sõnakust ja kogemust kooli aitamiseks. Helve oli koolis ja paljudes muudeski seltskondades oodatud inimene, kes innustas ja toetas, kes jõudis hea nalja ja tarkade soovituste kaudu kaasteeliste südamesse.

1989. aastal oli Helve Raik ametis Tartu linna haridusosakonnas. Alates 1990. aastast töötas Helve Tartu ülikoolis, kus ta põhiroll oli täiendusõppekursuste korraldamine õpetajatele, koolijuhtidele jt haridustöötajatele. Tänu Helve väga headele organiseerimis- ja läbirääkimisoskustele ning asjatundlikkusele leidsid ülikooli elukestvasse õppesse tee sajad haridustöötajad. Tema eestvedamisel töötati välja täiendusõppeprogramme koolijuhtidele, lasteaiaõpetajatele, aineõpetajatele jpt. Helve tegi tänuväärset tööd vene õppekeelega haridusasutuste juhtidele koolituste korraldamisel. Tema hooliv ja toetav hoiak innustas õppijaid pingutama. Ta töötas kirega ning inimesed olid ta jaoks kõige tähtsamad – ta märkas, hoolis ja mõtles nende peale. Helve oli ka ise elukestev õppija, kes oli alati kursis haridusvaldkonna arenguga. Ta oli aktiivselt tegev koolijuhtide ühenduses, organiseerides aastaid veteranidest koolijuhtide tegevust nii üle riigi kui Tartus.

Õpetaja on lahkunud. Tänutunde ja austusega mõtlevad Helve peale endised õpilased ja kolleegid. Tema pühendumus, energia, kiire samm ja hoogne tervitus ei unune.

Südamlik kaastunne Katrile ja Mardile.

Tartu linn

Haridus- ja Teadusministeerium

Tartu Ülikooli rektoraat ja õppeosakond

Tartu Tamme Gümnaasium

Tartu Tamme Kool

Eesti Koolijuhtide Ühendus

Tartu Koolijuhtide Ühendus


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!